Windows 10 היכרות וניווט ממקלדת

המדריך הינו הסבר בסיסי להבנה ותפעול של סביבת מערכת הפעלה Windows10 עם דגש לפעולות נגישות לעיוורים ולקויי ראיה, כמעט לכל מקום שניתן להגיע עם סמן העכבר ניתן להגיע בעזרת צירוף מקשי המקלדת.
מסמך זה מוגש כחלק מהתמיכה של חברת לטס טוק בלקוחותיה ואינו בא להחליף את ההסבר המקורי של חברת מיקרוסופט.
אין להעתיק, לשנות, להסיר לוגו ולהשתמש במסמך זה ובחלקים ממנו על ידי גורם כלשהו שלא הורשה ע"י מחבר המסמך.

הבהרות

 1. דרוש ידע בהכרת מיקומי מקשי המקלדת הן בעברית והן באנגלית, רצוי באנגלית מכיוון שרוב הפקודות בעלות אוריינטציה לשפה האנגלית.
 2. ההסבר מתייחס למקשי המקלדת הנפוצים והשימושיים ביותר. אין צורך לזכור את כל צירופי המקשים, זכור את צירופי המקשים השימושיים ביותר.
 3. רוב קיצורי הדרך במערכות ההפעלה הקודמות, יעבדו גם ב-Windows10.
 4. במידה ונעשה שימוש בתוכנות נגישות כמו קורא מסך JAWS או תוכנת הגדלה FUSION, חשוב לוודא שתוכנות אלה בעלות הרשאה ומסוגלות לעבוד עם מערכת ההפעלה החדשה Windows 10.
 5. מקש התחל, חלונות, Windows הינו המקש המיועד לפתיחת תפריט המערכת ובו ימצאו כל התוכנות המותקנות במחשב. בנוסף, השימוש במקש זה עם צירוף מקשים אחרים משמש כקיצור דרך לביצוע פעולות שונות ומגוונות.
 6. כשמתפעלים צירוף של יותר ממקש אחד במקלדת, יש לבצע את סדר הפעולות הבאות, לדוגמה, תיפעול הפקודה חלונות+צ או Windows+M, שמשמעותו להעביר את המיקוד לשולחן העבודה, במקרה כזה יש ללחוץ על מקש Windows ולהחזיקו לחוץ, לצרף את מקש צ או M , ולשחרר מיד את שני המקשים, חשוב לציין, אסור להשהות את הלחיצה למשך זמן רב מכיוון שמערכת ההפעלה עלולה להתבלבל ולבצע את הפעולה המבוקשת מספר פעמים.

תוספות בגרסת Windows 10 החדש

נכון לתאריך -01/06/2021 מערכת ההפעלה העדכנית של Windows 10 הינה גרסת 21H1. לבדיקת גרסת Windows 10 הקלד את הפקודה WinVer בתיבת העריכה Windows+R. בחלוף הזמן, מיקרוסופט מפיצה את מערכת ההפעלה Windows מספר פעמיים ומוציאה עדכונים קטנים כל הזמן. העדכונים הגדולים מופצים בתחילה ובסוף השנה.
מדריך זה מתייחס ברובו לגרסה הראשונית שיצאה עם הבהרות לגרסה המעודכנת . חשוב לעדכן את מערכת Windows באופן תדיר, ובשום פנים ואופן לא לכבות את המחשב בלחיצה על לחצן הכיבוי במארז המחשב בזמן שמתבצע עדכון. במסך המחשב תוצג ההודעה, המתן, מעדכן את Windows, אל תכבה את המחשב. כיבוי המחשב בלחיצה על לחצן הכיבוי במארז יכול לפגום במערכת ההפעלה של Windows 10 והמחשב יצטרך להגיע למעבדה לשם תיקון או התקנה מחודשת.
ראוי לציין כי עקב עדכונים של מערכת ההפעלה Windows 10 של Microsoft יתכן וחלק מההסבר כאן אינו מדוייק ויתכנו שינויים קלים בניווט. ניתן לשנות את אופי התצוגה כמו, צבעים, מראה ועוד באופן מגוון יותר
להלן שינויים בגרסת Windows 10 הנוכחי:

ביצוע מאפיינים על אייקון מחשב זה בשולחן העבודה יציג את חלון אודות המערכת כששאר האפשרויות שהיו קיימות בגרסאות הקודמות יופיעו בצורת קישורים בתחתית החלון.
ניתן לשנות גודל גופנים וגודל סמן העכבר של מערכת ההפעלה.
התווסף אייקון חדש במגש המערכת שנקרא אנשים, האייקון מרכז את אנשי הקשר של סקייפ ושל הדוא"ל.
התווסף אייקון חיפוש בחלון הגדרות Win+I.
שיפור בחוויית המשחקים.
יצירת סרטונים מתוך תוכנת Photos.
הוספת אוביקטים תלת מיימדים למצגות ומסמכים.
שיפור בעת חיבור מחשב נייד למסך חיצוני, מערכת ההפעלה תתאושש מהר (יחסית) מבחינת רזולוציה.
הבהרה למשתמשי לטס-טוק שמחשבם טופל בלטס-טוק:
ברוב המקרים ניתן יהיה להמשיך ולעבוד כרגיל עם תוכנות הנגישות השונות של לטס-טוק. משתמשים שתיקיות המידע במחשבם הופנו לכונן D, העדכון של Windows 10 מכפיל את תיקיות המידע, שמות התיקיות הם:
   Documents
   Downloads
   Music
   Pictures
   Videos

מומלץ למחוק את תיקיות המידע שהוכפלו, בדרך כלל מדובר בתיקיות המשניות שהן לא "אמתיות" ולא את התיקיות הראשיות שמלאות במידע, זאת יש לבצע כשהתצוגה במצב רשימה.
מומלץ למחוק את תיקיית Windows.old בכונן C זוהי תיקייה ששייכת למערכת Windows 10 הקודמת ותופסת חלק נכבד מזיכרון בכונן.

למשתמשים שחווים בעיות בתוכנות מסוימות כמו:

 • ABBYY Fine Reader, מומלץ להפעיל שוב את התקנת התוכנה ולבצע תיקון/Repair לתוכנה.
 • Adobie Acrobat, יש להשתמש אך ורק ב- Adobie Acrobat Reader DC.
 • WhatsApp, מומלץ להשתמש בתוכנה זו מתוך החנות של Microsoft.
 • Zoom Meeting, מומלץ להשתמש בתוכנה זו מתוך החנות של Microsoft.

סוגי פקדים ב-Windows

שינון וזיכרון של שמות הפקדים אלו עוזרים בהבנת מערכת Windows ובהבנה עם אילו מקשי מקלדת יש לפעול, כמו כן בעת בקשת תמיכה טכנית ניתן לתאר את הבעיה ביתר דיוק. להלן המושגים:
 • תפריט התחל ואריחים (Metro)תפריט התחל/Windows ואריחים מכילים את התוכנות המותקנות במערכת והאריחים הם קבוצת ריבועים, כשכל ריבוע מציין קיצור דרך לתוכנה ב-Windows 10 או לתוכנה שהותקנה. לדוגמה: חנות Microsoft, שולחן העבודה, חבילת התוכנות של OFFICE. הסבר מפורט בהמשך. לחיצה פעם אחת תעביר את המיקוד לשדה זה.
 • Edit Box – תיבת עריכה, תיבה שבה ניתן להקליד טקסט. לדוגמה: תיבת החיפוש של Google.
 • Combo Box – תיבה משולבת, תיבה שבה ניתן לבחור אפשרות אחת מתוך מספר אפשרויות. יש להשתמש בחיצים למטה ולמעלה.
 • Edit Combo Box – תיבת בחירה משולבת, תיבה שבה ניתן להקליד וגם לבחור נושא מתוך רשימה מוצעת או טקסט שהוקלד בעבר.
 • Buttonכפתור, מופיע בחלונות שונים של Windows ובאינטרנט. יש להשתמש ב- Enter או במקש הרווח.
 • Radio Button – כפתורי בחירה, קבוצה של מספר אפשרויות בחירה וניתן לבחור רק באחת מהן, הבחירה נעשית בעזרת חיצים. לדוגמה: בחירת קבוצת גילאים 0 עד 5, 5 עד 13 ועוד.
 • Check Box – תיבת סימון, משמש לסימון אפשרויות שמוצעות על ידי האפליקציה, לדוגמה: אני מסכים לתנאי הרישיון, הסימון או ביטול הסימון יתבצע בעזרת מקש הרווח במקלדת.
 • Frame – מסגרת, התוחמת קבוצת אלמנטים או מידע השייך לאותו נושא. בולט יותר בחלונות מסורתיים כמו בחלונות של Windows 7.
 • Address Box – תיבת כתובת, שבה ניתן להקליד כתובת אינטרנט.
 • Link – קישור, שמצביע על תוכן כלשהוא ובלחיצת Enter עליו יפתח מידע נוסף.
 • Pop up Window – חלון קופץ, חלון חדש ב-Windows 10 או באינטרנט, הכולל בתוכו מידע עם נושאים שונים.
 • Tree View – תפריט עץ, זהו תפריט בצורת עץ עם ענפים מורחבים או מכווצים, לדוגמה: בחלון סייר הקבצים ובתיקיות הדואר אלקטרוני של Outlook ועוד. יש לנווט עם חיצים למעלה ולמטה וכאשר שומעים את שם התיקייה ולאחר מכן סגור, יש להשתמש בחץ שמאלה או ימינה על מנת להרחיב את רשימת התיקיות הנוספת שסגורה.
 • Tool Tip – חלונית/בלון טיפים, זוהי חלונית מידע קטנטנה שנפתחת בסמוך לתפריט עליו נצביע עם סמן העכבר, לדוגמה: כשממקמים את סמן העכבר על גבי האייקון של דואר אלקטרוני חדש ב- Outlook, נפתחת חלונית קטנטנה שמספקת מידע שימושי על הפעלת האייקון ממקלדת המחשב ומהי הפעולה שתתבצע בעת הלחיצה.

איך מערכת Windows עובדת?

מערכת Windows כשמה כן היא, כל המערכת וכל תוכנה שמותקנת במחשב בנוייה מקבוצת חלונות כשהחוקיות היא, רק חלון אחד פעיל בכל פעם, והמיקוד יתייחס אך ורק לחלון זה, לעולם לא יתקיים מצב בו שני חלונות יהיו פעילים בו זמנית. כל חלון ראשי או משני בדרך כלל מורכב מכותרת החלון, תפריטי החלון או לשוניות, כשכל לשונית כוללת רצועת תפריטים תחתונה הניתנת לחשיפה או להסתרה, ותוכן החלון.
ישנם חלונות שמציגים תוכן של תיקיות וקבצים וישנם חלונות ותיבות שיחה הכוללים מידע או הגדרות וכוללים שדות של אלמנטים שונים שתוארו בסעיף קודם.

אזורים עיקריים במערכת ההפעלה Windows 10

עם הפעלת המחשב וסיום טעינת Windows לזיכרון המחשב, יופיע איזור של שולחן העבודה של Windows.
חשוב לדעת, מידיי פרקי זמן מסויימים (החלטה של מיקרוסופט) יוצא עדכון קטן/גדול למערכת Windows 10. יש לשים לב להצעת השדרוג/העדכון של המערכת והמשמעות שלאחר מכן, לדוגמה: תוכנות ייעודיות שלא יעבדו באופן תקין.
לכן יש להתייעץ עם ספק התוכנה שברשותך.

שולחן העבודה

שולחן העבודה מכיל את קיצורי הדרך השימושיים לעבודה יומיומית עם המחשב בדיוק כמו במערכות Windows הקודמות. ניתן ומומלץ להוסיף קיצורי דרך על פי הצורך ולא לשמור קבצים ותיקיות בשולחן העבודה. ראה ניהול שולחן העבודה בהמשך.

כפתור/תפריט Windows

נקרא גם תפריט התחל, תפריט Windows, תפריט חלונות. התפריט שופר על ידי חברת Microsoft כחלק מהפקת לקחים של מערכות Windows קודמות כמו Windows 8. בתפריט בוצעה הכלאה בין תפריט התחל המוכר מ- Windows XP, Windows 7 ובין תפריט האריחים של Windows 8.1, בעת לחיצה על מקש Windows במקלדת תישמע ההודעה חיפוש  והתפריט יהיה זמין לניווט בעזרת החיצים.
חשוב לדעת, למרות שלא ניתן לראות ויזואלית את תיבת החיפוש בזמן שתפריט זה פתוח, ניתן להקליד מיד את נושא החיפוש, מנגנון Windows ישלים את הטקסט הקרוב ביותר לנושא החיפוש ובעזרת חץ למטה או למעלה ניתן לדפדף וללחוץ enter. במידה והנושא לא נמצא ובוצע enter, מנגנון החיפוש יחפש את הנושא באינטרנט.

תפריט זה מחולק למספר נושאים והם:

כל האפליקציות (כפתור)

כולל את כל התוכנות המותקנות במחשב לפי סדר האלף בית. לחץ חץ למעלה לכפתור זה ולחץ enter לסקירת התוכנות המותקנות.
אפשרות כל האפליקציות ב-Windows 10, גרסה 1703 כבר אינה קיימת וברגע שנפתח תפריט התחל ניתן לעבור בין האפליקציות (התוכנות) בעשרת חצים למעלה למטה.

הפעלה (כפתור)

כפתור השולט על כיבוי, הפעלה מחדש ועוד. לחץ חץ למעלה לכפתור זה ולחץ enter לפתיחת תפריט הקשר (תפריט משנה), בחר את העדפתך, ולחץ enter.
ב-Windows 10, גרסת 1703 על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ על Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן של תפריט התחל.

הגדרות

זהו תפריט חדש המרכז בתוך חלון אחד את כל הנושאים החשובים הקשורים למערכת ההפעלה, בדומה ללוח הבקרה. לדוגמה, בחלון זה ניתן לבצע שינויים של איזור זמן ושפה, עדכונים למערכת Windows 10, התאמה אישית במראה, הוספת אייקונים בשולחן עבודה והגדרת ניגודי צבעים בחלונות. כמוכן ניתן להוסיף מכשירים כמו הוספת מדפסת ועוד.
ב-Windows 10 גרסה 20H2, ניתן ללחוץ על צירוף המקשים Windows+I, וחלון הגדרות יפתח מיד.
ב-Windows 10, גרסה 1903 על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ על Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן ימין של תפריט התחל.
חשוב לדעת, ברוב המקרים כפתור אישור או החל אינו מופיע בחלון שבוצעו בו שינויים, והשינוי שבוצע יחול מיד.
לוח הבקרה של Windows 10 עדיין קיים וניתן לבצע חלק מהפעולות דרכו.

סקירה של הקטגוריות הנמצאות בתפריט ההגדרות:

 • מערכת, תחום שבו ניתן להגדיר את סוגי המסכים המתחברים למערכת, לחשוף או להסתיר את אייקונים במגש המערכת, הגדרת תצוגת חלונות כ Tablet, הגדרת צריכת חשמל של מסך וכונן קשיח, קביעת תוכנות כברירת מחדל של חלונות ועוד.
 • מכשירים, תחום השולט בעיקר על הוספה והסרת התקנים כמו מדפסות סורקים והתקני BlueTooth,
 • רשת ואינטרנט, תחת נושא זה ניתן לבחון התקנים כמתאמי הרשת, אפשרויות שיתוף, חומת אש של Windows 10 ועוד.
 • התאמה אישית, בתוך נושא זה ניתן להגדיר את צבעי מערכת ההפעלה ולהגדיר את אייקונים שעל שולחן העבודה.
 • חשבונות, תחום זה שולט בעיקר על נתוני המשתמש וניתן לבצע בו שינויים כמו הגדרת סיסמת כניסה ל-Windows 10, הוספת משתמש חדש ועוד.
 • זמן ושפה, במרחב זה ניתן לשלוט על תצוגה, ושפת ממשק כמו האפשרות להקליד גם עברית וגם אנגלית, כמו כן ניתן להגדיר את התאריך והשעה ואת האיזור בו אנו נמצאים.
 • נוחות וגישה, אפשרות זו כוללת את כל ההגדרות לנעזרים בנגישות, החל מתצוגת חדות גבוהה, זכוכית מגדל, הגדרת מקשים דביקים, תצורות ויזואליות לסמן עכבר ועוד.
 • פרטיות, תחום השולט על פרטיות המשתמש, Windows 10 יכול ללמוד את המשתמש ולדעת במה המשתמש מעוניין תוך איסוף מידע בזמן חיפוש באינטרנט ואף לעזור למיקרוסופט לשפר את המוצר שלהם. כל משתמש רשאי לעבור על הנושאים השונים, לבחון ולהחליט האם הוא מתיר או לא מתיר גישה לנושאים המפורטים בפניו.
 • עדכון ואבטחה, זהו תחום מאוד חשוב המאגד בתוכו את עדכון מערכת ההפעלה, מידע על מערכת ההגנה Windows Defender (אנטי-וירוס), שיחזור המערכת במקרים קריטיים, והפעלת רישוי של Windows 10.

סייר הקבצים והצג רשימת קפיצה

תפריט משופר, בעת לחיצה על enter, נפתח סייר הקבצים המוכר של Windows ובעזרת מקש Tab, ניתן לעבור בין השדות המוכרים כמו עץ התקיות ותוכן התיקיות, (מומלץ להציג את הקבצים ברשימה). על מנת להגיע לאפשרות של הצג רשימת קפיצה, אין לבצע enter על סייר הקבצים, אלא ללחוץ  חץ שמאלה וללחוץ על enter, ברשימה שנפתחת ניתן לסקור את הנושאים הקבועים, כמו, הורדות, שולחן עבודה, מסמכים, תמונות ועוד. ואת רשימות הנושאים בשימוש לאחרונה, כמו תיקיות שנפתחו לאחרונה.
ב-Windows 10, גרסה 1803 ומעלה על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן של תפריט התחל.

אפליקציות שנוספו לאחרונה

תחת נושא זה יופיעו כל התוכנות שהותקנו לאחרונה. לחץ חץ למטה לשדה רשימה זה ובחן את התוכנות שנוספו לרשימה.

בשימוש הרב ביותר (תיבת רשימה)

רשימת האפליקציות הנפוצות ביותר לשימוש כמו, מחשבון, מפות, אינטרנט אקספלורר ועוד.
השתמש בחץ למעלה או למטה לניווט בין הנושאים ברשימה.

תמונת חשבון עבור XX (כפתור)

XX מייצג את תיקיית המשתמש. תיקיית המשתמש מכילה את התיקיות השימושיות ביותר והן, הורדות, מסמכים, תמונות, סרטים, מועדפים.
בלחיצה על enter יפתח תפריט המאפשר כניסה לחלון שינוי תכונות של חשבון המשתמש, כמו כן ניתן לנווט עם חצים למעלה או למטה לאפשרויות של יציאה מחשבון המשתמש או נעילתו.
השתמש בחץ למעלה או למטה לניווט בין הנושאים ברשימה.
ב-Windows 10, גרסה 1803 ומעלה על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ על Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן של תפריט התחל.

אפליקציות בתפריט התחל (תיבת רשימה)

אלו הן אפליקציות מובנות של חלונות 10 המוצגות בתצוגת אריחים כדוגמת ה Metro של תפריט התחל ב-Windows 8. ישנם 2 שדות לאריחים אלו, Life at a glance הכולל את לוח שנה, חנות ועוד. Play and Explore הכולל את הורדת סירטונים מהאינטרנט, מזג אויר ועוד. השתמש בארבעת החיצים לניווט בין הנושאים ברשימה.

חיפוש ב Windows (כפתור)

ניתן להגיע לשדה זה בעזרת Tab, לחץ על Windows+M ו Tab פעמיים. לחץ על enter והתחל להקליד את נושא החיפוש.
שדה זה יהיה זמין כשהאפליקציות שהינך משתמש בהן נמצאות במצב ממוזער, זו הסיבה שראשית יש לבצע Windows+M.
שים לב, עם כל הקלדת אות תתבצע השלמה אוטומטית ברשימה כך שניתן ללחוץ על חץ למעלה ולסקור את הנושאים שקרובים להקלדתך. במידה והפריט שחיפשת אינו נמצא מקומית במחשבך, יתקבלו תוצאות חיפוש מהאינטרנט.

תצוגת משימות (כפתור)

ניתן להגיע לשדה זה בעזרת Tab, לחץ על Windows+M ו Tab שלוש פעמים. זהו כפתור חדש שבעזרתו ניתן לעבור מאפליקציה אחת לשנייה, מעין Alt+Tab המוכר, החידוש הוא שברגע שבוצע enter על אייקון זה, נפתחות כל התוכנות (חלונות) הזמינים שנמצאים במזעור, וניתן לעבור עם חיצים ימינה שמאלה לתוכנה הרצוייה ולבצע enter.
בחלון זה קיימת תכונה חדשה שנקראת שולחן עבודה וירטואלי, הפירוט בהמשך.

שדה תפריט המשימות (כפתור)

זהו שדה שמטרתו להכיל את קיצורי הדרך לתוכנות הניתנות להפעלה על ידי מקש חלונות בצירוף מקשי הספרות 1 עד 9 ובנוסף לאחסן זמנית את התוכנות והחלונות (בצורה ממוזערת) שנפתחו ואינם פעילים כרגע.
ניתן להגיע לשדה זה בעזרת קיצורי המקלדת Windows+T

מגש המערכת

שדה זה כולל בדרך כלל תוכנות שנטענות לזיכרון המחשב עם הדלקתו והתראות של תוכנות כמו עדכונים של מערכת ההפעלה ואו תוכנות.
ניתן להגיע לשדה מגש המערכת (אייקונים ליד שעון המערכת) במיוחד בחלונות 11 בעזרת קיצורי המקלדת Windows+B

שעון ותאריך

אייקון הכולל את השעון והתאריך של מערכת Windows 10.
פעולות למתקדמים, כאשר יש חלון/אפליקציה שמסרבת להיסגר בלחיצה על ה X, ניתן לבצע מאפיינים על שעון המערכת ולבחור במנהל המשימות, בחלונית שתיפתח יש לחפש את השורה שמצביעה על האפליקציה, לסמנה ולבצע סיים משימה.

מרכז ההודעות/התראות

אייקון זה כולל הודעות ואו התראות של המערכת.
כמון כן בשדה זה ניתן למצוא הפעלה והגדרות שימושיות נפוצים כמו הפעלה או ביטול של מצב תצוגת טאבלט ושינוי בהירות מסך במחשבים ניידים. ניתן להוסיף או להוסיר נושאים מסויימים על ידי לחיצה של מקש ימני וביצוע עריכה.
ניתן להגיע לאייקון זה בעזרת קיצורי המקלדת Windows+A  ואז לחיצה על Tab לנושאים השונים.

הצג את שולחן העבודה (כפתור)

זהו מלבן אנכי צר מאוד בקצה התחתון של המסך בעת לחיצת enter או לחיצה עם סמן העכבר על כפתור זה. המיקוד יעבור מיד לשולחן העבודה וכל החלונות (אפליקציות) שהיו פתוחים במסך יעברו אוטומטית למיזעור בתפריט המשימות, ניתן לומר שפעולה זו מקבילה ל Windows+M. כפתור זה מיועד יותר למשתמשים עם סמן העכבר.

ניהול שולחן העבודה

ניהול ומיקום קיצורי דרך בשדה שולחן העבודה יכול להקל מאוד על הניווט ב-Windows.
חשוב להבהיר, מומלץ לא לשמור ולפתוח תיקיות על גבי שולחן העבודה. שולחן העבודה משמש לקיצורי דרך בלבד, שמירת מידע בקיבולת גדולה בשולחן העבודה תיגרום לעבודה איטית של המערכת במיוחד בהפעלה ראשונית של המחשב, כמו כן במידה ונמחק קובץ בשוגג, הדבר עלול לגרום לביזבוז זמן בשחזור המידע. לחלופין, ניתן למקם תיקיות וקבצים בתיקיית מסמכים ולייצר קיצור דרך על שולחן העבודה.
מקם את קיצורי הדרך שמעניינים אותך. קיצורי דרך אלו משמשים לניווט מהיר למקומות נפוצים במחשב. קיצורי הדרך המומלצים:
 • צלמית תיקיית המשתמש XX, תיקיית המשתמש מכילה את התיקיות השימושיות ביותר והן, הורדות, מסמכים, תמונות, סרטי וידאו, מועדפים.
 • צלמית (אייקון) מחשב זה, חלון הכולל את, כונן דיסק הקשיח והתקליטורים ואת התיקיות החשובות ביותר בעת עבודה שוטפת כמו: תיקיית הורדות, מוסיקה, מועדפים, מסמכים, תמונות.
 • צלמית לוח הבקרה, חלון הכולל את כל הצלמיות המקשרות את המשתמש לניהול ותחזוקה של מערכת Windows 10.
 • צלמית סל המיחזור, קיצור דרך לתיקייה שמכילה את כל הפריטים שנמחקו. משמש למיחזור פריטים שנמחקו בטעות.
 • מיקום של צלמיות שונות, צלמיות הקשורות לתוכנות ספציפיות המותקנות במערכת ההפעלה, כמו: קיצור דרך ל Word2019Outlook2019.

מיקום צלמיות (אייקונים) של מערכת Windows 10 בשולחן העבודה?

פעל בצורה הבאה:
 1. וודא שהמיקוד נמצא בשולחן העבודה בעזרת הפקודה Windows+M או Windows+D.
 2. וודא שלא נבחר שום קיצור דרך בעזרת הפקודה Control+Space.
 3. לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למעלה לאפשרות התאם אישית ולחץ על enter.
 4. עבור לערכות נושא עם חץ למטה ולחץ enter.
 5. לחץ Tab למעבר לקישור הגדרות סמלי שולחן העבודה ולחץ enter.
 6. עבור עם מקש Tab וסמן עם מקש רווח את תיבות הסימון של הצלמיות הרלוונטיות שיופיעו בשולחן העבודה.
 7. עבור עם Tab לכפתור אישור ולחץ enter.

מיקום צלמית של תוכנה בתפריט המשימות או בשולחן העבודה?

ההסבר יתייחס להוספת קיצור דרך של תוכנת Word2016 בשורת המשימות ובשולחן העבודה. אך הוא נכון לגבי כל קיצור דרך של כל תוכנה שהיא.
פעל באופן הבא:
 1. לחץ פעם אחת על כפתור התחל ובעזרת חיצים למעלה או למטה חפש את Word2016.
  ניתן לפתוח את תפריט התחל ולהקליד מיד את שם התוכנה שברצונך למצוא, שיטה זו היא קלה ביותר, ועם תחילת ההקלדה, מערכת Windows 10 תיפתח תיבת חיפוש, תחפש ותשלים אוטומטית את כל הנושאים המתחילים באותיות שהוקלדו.
 2. להצמדה לשורת המשימות, לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למטה לאפשרות הצמד לשורת המשימות, ולחץ enter.
 3. לייצור קיצור דרך בשולחן העבודה, לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למטה לאפשרות פתח מיקום קובץ ולחץ enter.
 4. בחלון שנפתח, כשהמיקוד נמצא על Word2013 לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למטה לאפשרות שלח אל ולחץ enter לפתיחת תפריט משנה.
 5. עבור עם חץ למטה לשולחן עבודה (צור קיצור דרך) ולחץ enter.

שולחנות עבודה וירטואלים

תכונה חדשה שנקראת שולחנות עבודה וירטואלים. המשתמש יכול לפתוח מספר שולחנות עבודה ולעבור בניהם ביתר קלות.
אזהרה, מומלץ לא לפתוח יותר מידיי שולחנות וירטואלים מחשש לאיבוד עבודות חשובות. ההצעה למטה מציגה את הדרך הקצרה ביותר לביצוע המשימה וזאת בעזרת קיצורי מקשי המקלדת. פעל באופן הבא,
 1. על מנת לייצר שולחן עבודה וירטואלי חדש, לחץ, Control+Windows+D.
 2. למעבר בין שולחנות עבודה וירטואלים החזק את המקשים Control+Windows ולחץ חץ ימינה או שמאלה.
 3. לסגירת שולחן עבודה וירטואלי, עבור לשולחן העבודה הוירטואלי הרצוי, פעל באחד משתי האפשרויות הבאות,
  האחת, בעזרת Control+Windows+חץ ימינה או שמאלה.
  השניה, ללחוץ Windows+Tab לתצוגת המשימות, אחר כך, עם מקש Tab, לעבור לשולחנות עבודה וירטואלים ועם חץ ימינה או שמאלה לסמן את שולחן העבודה הוירטואלי הרצוי. לחיצה על enter לבחירתו, ובסיום לחץ על Control+Windows+F4 לסגירתו.
הערה, בדרך השנייה ניתן לבחון את כל שולחנות העבודה הוירטואלים ואת תוכנם ולהימנע מסגירה בטעות שולחן עבודה וירטואלי חשוב.

תפריט Windows ותפריט הקשר

תפריט זה כולל את הנושאים המיידים והשימושיים ביותר, התפריט זמין בכל עת, לחץ Windows+X.
למחזיקי עכבר, ניתן לבצע מקש ימני על צלמית תפריט התחל.
למשתמשי מקלדת בלבד, כשהמיקוד נמצא בשולחן העבודה יש לבצע Tab לכפתור התחל ולבצע Application, במקלדות שמקש זה אינו קיים, יש לבצע Shift+F10.
בעזרת תפריט זה ניתן להיכנס ולהפעיל אפשרויות נבחרות כמו: סייר הקבצים, הגדרות, לוח הבקרה, שורת הפקודה המוכרת יותר כ Win+R, מנהל ההתקנים שמפרט את ההתקנות של הדרייברים של מערכת ההפעלה. תוכניות ותכונות להסרת תוכנות, כיבוי המחשב עם האפשרויות,
 • צא – מנתק את המשתמש הנוכחי ומאפשר כניסה למשתמש אחר.
 • כיבוי – כשהמשתמש אינו מתכוון להשתמש במחשב יותר מ-48 שעות.
 • הפעל מחדש – מכבה מחשב ומפעיל מחדש מערכת Windows 10.

פקודות וניווט ממקלדת

לפני שנתחיל, להלן מספר הבהרות:
 1. תפריט Windows נקרא גם תפריט התחל או תפריט Windows, את תפריט זה פותח מקש מיוחד במקלדת והוא ממוקם בצד שמאל למטה, בין מקש Control לבין מקש Alt. במחשבים ניידים נוסף מקש שנקרא Fn. בעת לחיצה והחזקת מקש Fn חלק ממקשי המקלדת ישנו את יעודם. לדוגמה: במחשבים ניידים במידה ונחזיק את מקש Fn ונלחץ על F3, בחלק מהמחשבים עוצמת השמע תוחלש. במידה ונלחץ על F3 ללא החזקת Fn יתבצע חיפוש במערכת Windows 10.
  כברירת המחדל של המחשב, תמיד כדאי שמקשי ה F1 עד F12 יהיו זמינים מיידית ורק הוספת מקש Fn והחזקתו תשנה את ייעודו של כל מקש F. בחלק מהמחשבים ניתן לשנות את ברירת מחדל של מקש זה על ידי לחיצה על Fn+Escape או Fn+Shift, בחלק מהמחשבים לדוגמה, במחשבי Lenovo ישנים שינוי ברירת המחדל יתבצע מתוך ה BIOS של המחשב ולשם כך, ההגדרה תבוצע על ידי טכנאי מיומן.
 2. לתוכנות ההקראה JAWS, FUSION שימוש נרחב במקש INSERT, או מקש CAPSLOCK, מקשים אלו הם מקשים מרכזיים, שהצירוף בינם ובין מקשים אחרים מאפשרים ביצוע פעולות ובקשות שונות מתוכנות ההקראה או ההגדלה ובעקבות כך לקבל דיווחים שונים. בחלק מההסבר כאן, נציין את מקשים אלו כ- INS או CAPS.
 3. מקש CONTROL יצויין כ- CTRL, מקש Windows יצויין כ- WIN, מקש Escape יצויין כ- ESC.
 4.  השימוש במקשי השליטה CONTROL, ALT, SHIFT יתבצע בקבוצת המקשים הממוקמים בצד השמאלי של המקלדת אלא אם צויין אחרת.
 5. במידה ותופיע המילה NUMPAD ליד מקשי הספרות, הכוונה לשימוש במקשי הספרות שבמקלדת המספרית שנקראת גם כרית המספרים (צד ימין במקלדת רגילה) ולא במספרים הרגילים שמתחת למקשי הפונקציות F1 עד F12 במקלדת.
 6.  בכל לחיצה על צירוף מקשים, יש ללחוץ ולהחזיק את המקש הראשון, ולצרף את המקש השני ומיד לשחרר את שני המקשים. אין להשתהות על מקש כלשהו, במיוחד לא על המקש השני שנלחץ מחשש לביצוע של הפקודה מספר פעמים. לעיתים יש צורך בשימוש של צירוף מקשים בשני שלבים, זאת אומרת ללחוץ ולהחזיק מקש ראשון להוסיף את המקש השני, לשחרר את שני המקשים וללחוץ על מקש שלישי. לדוגמה השתקת דיבור בתוכנת JAWS שבו יתבצעו הפעולות הבאות, יש ללחוץ ולהחזיק את מקש ה- Insert, לצרף את מקש הרווח ולשחרר את שני המקשים, ישמע צפצוף של נקישה על עץ, יש ללחוץ על האות S. (להחזרת הדיבור יש לבצע שוב את אותה הפעולה.)
 7.  ככלל, אבל לא תמיד, כל פקודה שמתחילה במקש ה-Insert או מקש ה-CapsLock מתייחסת פנייה לתוכנת הנגישות הרלוונטית, וכל פקודה אחרת מתייחסת לפקודות של Windows או לפקודה של האפליקצייה שבה נעשה השימוש.

פקודות כלליות ממקלדת

Windows+M מזער את כל החלונות ועבור לשולחן עבודה
ניתן גם להשתמש Windows+D
התחל+Shift+M שחזר את כל החלונות ממצב מזער למצבם הקודם.
F3 פתח את חלון החיפוש של תיקיות או קבצים במחשב.
Alt+F4 סגור חלון או תוכנה
Windows+Pause פתח את חלון מאפייני/אודות המערכת
Windows+E פתח את סייר הקבצים
Windows+S חיפוש
Control+Shift+Escape פתח את מנהל המשימות
Control+Tab מעבר לתיבת חיפוש כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל של Windows.
Alt+Shift או רווח+Win, מעבר שפת הקלדה.
Alt+Tab הצג חלונות זמינים ברקע. או תכונה חדשה בחלונות 10 , Win+Tab, בלחיצה פעם אחת ועזיבת המקשים, יוצגו כל החלונות (תוכנות) שזמינים לשימוש ונמצאים ברקע (במזעור). יש לסרוק עם חיצים את כל החלונות וברגע שנמצאים על החלון (התוכנה) הרצוי, לחיצה על enter תעביר את המיקוד לחלון זה.
Windows+T מעבר בין אייקונים של תוכנות שמוצמדות לתפריט המשימות.
Windows+B מעבר בין אייקונים של תוכנות שמוצמדות למגש המערכת.
Windows+A מעבר למרכז ההודעות.
Control+Windows+Q פתח את הסיוע המהיר, זהו שירות מובנה של מיקרוסופט לשליטה מרחוק.

פקודות להעתקה, הדבקה וביטול

פקודות אלו יכולות לשמש גם בהעתקת קבצים והדבקתם במקום אחר וגם בהעתקת טקסט ממקום למקום בתוך מעבד תמלילים.
Control+C העתק
Control+X גזור
Control+V הדבק
Control+Z בטל פעולה אחרונה
Alt+Enter מאפיינים של קובץ (כשהמיקוד נמצא על הקובץ הרצוי)

פקודות בחלון סטנדרטי של Windows

Alt+Space פותח תפריט מאפייני החלון שבמיקוד שחזר, מזער, הגדל, ועוד,
Windows+Up Arrow, מגדיל את החלון מקצה לקצה.
Windows+Down Arrow, מחזיר את החלון למצבו הקודם.
Alt גישה לתפריטי החלון שנמצא במיקוד, השתמש בחיצים ימינה או שמאלה על מנת להגיע לתפריט הרצוי ואז לחץ חץ למטה לפתיחת התפריט.
Control+Space העבר את המיקוד מהתיקייה או מהקובץ שבתוך החלון, לרקע של החלון שנמצא במיקוד
F2 שינוי שם של תיקייה או קובץ שנמצא במיקוד
F3 חיפוש קובץ או תיקייה
F4 פתח תיבת כתובת של החלון שנמצא במיקוד
F5 ריענון של תוכן החלון
F6 עבור בין מסגרות או עבור לתיבת הכתובת של החלון שנמצא במיקוד
F10 גישה לתפריט הראשון (קובץ או File) של החלון שנמצא במיקוד
F11 הגדל את החלון שנמצא במיקוד והסתר את תפריטי החלון
Back Space עבור לתיקייה הקודמת
Control+Space בטל סימון או העבר את המיקוד מהתיקייה או מהקובץ לרקע של החלון.

באלו מקשי מקלדת יש להשתמש בעת ניווט והפעלת אלמנטים שונים

פתיחת תיבת אפשרויות Alt+Down Arrow
מעבר בין תיבות בחירה Up or Down Arrows (רשימת Radio)
סימון או ביטול סימון של תיבת בחירה Space
הפעלת מקש חם של כפתור Alt+Letter (המילה Letter מתייחסת לאות המסומנת עם קו תחתי כמקש חם)
מעבר בין לשוניות או כרטסות Control+Tab
מעבר בין מסגרות בחלון F6

ניווט ופקודות בחלון סייר הקבצים

פתח את סייר הקבצים, לחץ Windows+E
מומלץ להגדיר את מראה חלון זה תוך שימוש ברצועת כלים תחתונה של לשונית תצוגה באופן הבא:
בחלוניות בטל את חלונית תצוגה מקדימה. אין להפעיל חלון זה בשום אופן עבור משתמשי קורא מסך.
בחלוניות בטל את חלונית פרטים.
בפריסת סרגל כלים בחר ברשימה,
שים לב, את אופי תצוגת התיקיות והקבצים זו ניתן לשנות באופן מיידי בעזרת הפקודה Control+Shift+numbers כאשר המילה numbers כוללת את טווח מספרים מ-1 עד 5 וקובעים את סוג התצוגה, הסיפרה 5 תגרום לתצוגת רשימה, הסיפרה 1 תגרום לתצוגת סמלים גדולים מאוד.
בתצוגה נוכחית, קבץ לפי, בחר ללא.
בהצגה/הסתרה סמן את האפשרות סיומות שמות קבצים.

מבנה חלון סייר הקבצים

החלון שיפתח כולל את הנושאים הבאים:
 1. כותרת החלון, לשוניות קובץביתשיתוףתצוגה.
 2. לכניסה ללשונית קובץ לחץ על Alt + והאות י וניווט עם חיצים למטה ולמעלה.
 3. לכניסה ללשונית בית לחץ על Alt + והאות ב, וברגע שרצועת הכלים התחתונה נפתחה ניתן לנווט עם חיצים או עם מקש Tab בין הנושאים השונים.
 4. לכניסה ללשונית תצוגה לחץ על Alt + והאות צ, וברגע שרצועת הכלים התחתונה נפתחה ניתן לנווט עם חיצים או עם מקש Tab בין הנושאים השונים.
  שים לב, ניתן לחשוף או להסתיר את רצועת הכלים התחתונה בצורה קבועה בעזרת הפקודה Control+F1
 5. שדה עץ הניווט הכולל את התיקיות, כונני הדיסקים, רשת.
 6. שדה התוכן של עץ הניווט, כשהמיקוד בשדה עץ הניווט נמצא על הנושא מחשב זה לחץ על חץ שמאלה לפריסת תוכנו וחץ ימינה לכיווץ. ברוב המקרים enter על התיקייה יציג את תוכן התיקייה.
 7. לחץ על Tab ובחר את תיקיית הורדות, (לדוגמה), לחץ enter על מנת לבחון את הקבצים שבתיקייה זו.

פקודות בתיבות שיחה

Tab קפיצה קדימה בין שדות
Shift+Tab קפיצה אחורה בין שדות
Space הפעל כפתור או סמן כפתור סימון
חיצים  מעבר בין כפתורי הבחירה רדיו
Control+Tab מעבר קדימה בין לשוניות
Control+Shift+Tab מעבר אחורה בין כרטסות
Enter הפעל כפתור שבמיקוד. ניתן גם להשתמש במקש Space.

פקודות ייחודיות

חלונות+ספרות (1 עד 9), מריץ תוכנות שממוקמות בתפריט המשימות.
חלונות+חץ למטה, מקטין חלון
חלונות+חץ ימינה או שמאלה, הצמד את החלון שבמיקוד לדופן (ימין או שמאל)
התחל+חץ למעלה, מגדיל חלון
Windows+Space, החלף שפה.

פעולות למחזיקי העכבר

הצמדת שני חלונות זה לצד זה

מקם את סמן העכבר בכותרת החלון הראשון , לחץ על מקש שמאלי של העכבר וגרור את החלון ימינה עד שסמן העכבר מגיע לדופן הימני של המסך, בשלב זה שחרר את המקש שמאלי של העכבר.
מקם את סמן העכבר בכותרת החלון השני , לחץ על מקש שמאלי של העכבר וגרור את החלון שמאלה עד שסמן העכבר מגיע לדופן השמאלי של המסך, בשלב זה שחרר את המקש שמאלי של העכבר.

מיזעור כל החלונות ברקע על ידי ניעור החלון הנוכחי

מקם את סמן העכבר בכותרת החלון הנוכחי, לחץ על מקש שמאלי של העכבר ונער את החלון ימינה ושמאלה.
שאר החלונות הפתוחים שנמצאים ברקע יעברו למצב מיזעור בשורת המשימות.

הגדלה והקטנת תוכן חלון

לדוגמה, פתח את חלון מחשב זה שבשולחן העבודה או את דפדפן האינטרנט.
החזק את מקש Control
גלגל את גלגלת העכבר.
לחלופין, ניתן לבצע קליק של עכבר פעמיים על כותרת החלון, במידה והחלון נמצא במצב ביניים, החלון יעבור לחלון מוגדל. במידה והחלון נמצא במצב מוגדל, החלון יעבור למצב ביניים.

טיפים

מצב Tablet

ראשית יש לבטל את מצב זה אלא אם המחשב בעל מסך מגע והמשתמש מודע להפעלת מצב Tablet.
מערכת Windows 10 כוללת שתי תכונות תצוגה עיקריים, תצוגת שולחן העבודה המסורתית והמוכרת עם כל האייקונים, ותצוגת Tablet שבה מופיעים התפריטים בצורת אריחי Metro, תצוגה אשר מיועדת לעבודה עם מחשבים בעלי מסך מגע.קיימים מצבים בהם תצוגת המחשב שונתה מסיבה כלשהי למצב של תצוגת Tablet ולא ניתן למצוא את האייקונים הרגילים שבשולחן העבודה.
על מנת לחזור לתפריט הסטנדרטי של שולחן העבודה, פעל באופן הבא:
 1. פתח את מרכז הפעולות בעזרת צירוף מקשי המקלדת Windows+A.
  למחזיקי עכבר ניתן 
  בצע קליק עם העכבר על הסמל (המרובע) מרכז הפעולות שבמגש המערכת.
 2. לחץ Tab עד לאפשרות מצב Tablet
  במידה ואינך מבחין באפשרות זו עליך ללחוץ על הקישור הרחב הממוקם באותו חלון.
 3. לחץ על מקש רווח לביטול מצב Tablet

הפעלת תוכנה בהפעלה אוטומטית, מיד עם הפעלת את המחשב?

בדוגמה זו, נתאר את השלבים להפעלת תוכנת Microsoft Word 2013 בצורה אוטומטית עם הפעלת המחשב. פעל בצורה הבאה:
ראשית נייצר קיצור דרך של Microsoft Word 2019 על שולחן העבודה.
 1. פתח את תפריט התחל, כל האפליקציות, והרחב את הקבוצה שנקראת Microsoft Office
 2. אתר את Microsoft Word 2019 ולחץ עליו מקש ימני (Application).
 3. ברשימה שנפתחה בחר באפשרות פתח מיקום קובץ.
 4. בחלון שנפתח, כשהמיקוד נמצא על Microsoft Word 2019, לחץ מקש ימני של עכבר ובחר שלח אל, בתפריט המשנה בחר שולחן עבודה.

ליצירת הפעלה אוטומטית של תוכנת Word 2019 פעל בצורה הבאה:

 1. עבור לשולחן העבודה והעתק את קיצור הדרך Microsoft Word 2019, לחץ Control+C.
 2. לחץ על הצירוף Windows+R
 3. בתיבת העריכה שנפתחה הקלד את הפקודה הבאה:  Shell:startup
 4. בחלון הפעלה אוטומטית שנפתח, הדבק את קיצור הדרך Microsoft Word 2019, לחץ Control+V.
לאחר פעולה זו, בכל פעם שנפעיל את המחשב, תוכנת Microsoft Word 2019, יופעל באופן אוטומטי.
לביטול הפעלה אוטומטית של תוכנת Microsoft Word 2019 עם הפעלת המחשב, יש לפתוח שוב את חלון ההפעלה האוטומטית (סעיפים 2, 3 , בסעיף יצירת הפעלה אוטומטית) ולמחוק את קיצור הדרך של תוכנת Microsoft Word 2019.
להורדת כלי ההתקנה של Windows 10 גלוש לאתר Microsoft בכתובת https://www.microsoft.com/he-il/software-download/windows10
שים לב, בנוסף לכפתור ההורדה, קיים הסבר מפורט באתר איך להכין דיסק התקנה ועוד. ניתן לקרוא עוד על קיצורי דרך ממקלדת המחשב באתר של מיקרוסופט