לחץ Alt + 1 כדי לעבור לתפריט הקטגוריות של מדור זה.

קריאת קבצי PDF עם תוכנת JAWS

קריאה נכונה של מסמכי PDF עם קורא מסך JAWS

במדריך זה תלמד להוריד, להתקין ולהגדיר את הנגישות בתוכנת Adobie Reader על מנת לקרוא מסמכי PDF.
חשוב לציין, קריאת מסמכי PDF בעזרת קורא מסך בשפה העברית ובשפות אחרות תלוייה באופן הכנת המסמך טרם המרתו למסמך בתבנית PDF. מנסיונינו, בהרבה מהמקרים מחבר המסמך אינו מקדיש תשומת לב לנגישות (הגדרות של כותרות, קישורים, "והדבקת" תמונות הכוללות טקסט ועוד), לכן קורא המסך אינו מסוגל לקרוא את תוכן המסמך כראוי.

דרישות בסיסיות מהמשתמש

באיזה גרסת Adobie Reader מומלץ להשתמש?

נכון לתאריך 1.08.2020
תוכנת Adobie Reader X אינה פועלת באופן תקין ולעיתים קרובות קורסת, לכן מומלץ להסירה ולהתקין את גרסת Adobie Reader DC. כדאי לדעת, גרסת DC בעלת תפריטים באנגלית בלבד.

הורדה והתקנה

הורדה והתקנת מציג קבצי ה PDF שנקרא Adobie Reader הינו פרט חשוב, בעיקר בעת התקנתו. למשתמשים בשפה העברית מומלץ להתקין את הגירסה העברית במידה וקיימת כזו, ולהיעזר באפשרות של נגישות התוכנה, קרא את סעיף הפעלה וכיוונים בהמשך.
חשוב להוריד את התוכנה מאתר מוכר ואף מומלץ מאתר הבית של Adobie. בעת הצגת דף ההורדה של התוכנה עליך לשים לב להסרת הסימונים של בקשות התקנה של תוכנות צד שלישי כמו,

Yes, install the free McAfee Security 
Yes, install McAfee Safe Connect 
Install the Acrobat Reader Chrome Extension

כמו כן, שים לב, לבחירה מתאימה של שפת ממשק התוכנה, לחץ על הקישור
 Do you have a different language or operating system?. ובחר בשלושת התיבות שיוצגו בפניך את סוג מערכת ההפעלה שברשותך, שפת ממשק התוכנה, וגרסת התוכנה.

לאחר ההתקנה, מומלץ לקבוע את תוכנה זו כברירת המחדל לקבצי ה PDF, אחרת מסמך ה PDF יפתח בדפדפן Microsoft Edge בחלונות 10, דבר שיקשה על המשתמש בקריאת התוכן. קביעת ברירת המחדל של Adobie Reader עבור קבצי PDF ניתנת לביצוע על ידי לחיצה על מקש אפליקיישן או Shift+F10 (מאפיינים) על קובץ PDF כלשהו ולבחור בפתח באמצעות, בתפריט המשנה בחר באפליקציה אחרת ולחץ enter. בחלונית שתיפתח יש לסמן את תוכנת Adobie Reader, לסמן את תיבת הסימון השתמש תמיד באפליקציה זו לפתיחת קבצי PDF, וללחוץ על כפתור אישור.

הפעלה וכיוונים Adobie Reader DC

סעיף זה מתאים למשתמשים בגרסת JAWS 2018 ומטה
<< בעריכה >>

הפעלה וכיוונים Adobie Reader 

 1. הפעל את Adobie Reader כשקורא המסך JAWS עובד. תוכנת Adobie Reader תזהה את קורא המסך ותפתח את חלון סייען הנגישות. במידה והסייען אינו נפתח אוטומטית ניתן לנווט לתפריט עריכה, נגישות וללחוץ על סייען ההתקנה.
 2. לחץ enter על כפתור הבא עד לחלון החמישי, עבור עם Tab להצג מסמכי PDF בדפדפן האינטרנט והסר את הסימון. לחץ על כפתור סיום.
 3.  לחץ על צירוף המקשים Control+K לפתיחת חלון העדפות של התוכנה.
 4. עם חץ למעלה עבור לנושא כללי שבתפריט העץ ולאחר מכן עם מקש Tab עבור להפעל מצב מוגן עם האיתחול, והסר את סימון זה. עבור לכפתור אישור ולחץ enter.
  שים לב, כשמשתמשים בקורא מסך JAWS ופותחים מסמךPDF  שאינו כולל תיוגים כמו, כותרותקישורים ועוד, קרוב לוודאי שיפתח חלון עזר לקריאה של תוכנת Adobe Reader , בחלון זה בחר באפשרות השתמש בסדר קריאה בהזרמת דפוס גולמית ולחץ enter להמשך. במידה והמסמך כולל תיוגים, חלון זה לא יפתח.
  למשתמשים בעלי לקות ראייה, ניתן לבחור בתפריט העץ את נושא הנגישות ולהגדיר את האפשרויות הרצויות.
 5. בחר באפשרות קבע אפשרויות קורא מסך ולחץ הבא למעבר לחלון הבא.
 6. בחר באפשרות קרא את כל המסמך בבת אחת ולחץ על הבא למעבר לחלון הבא.
 7. לקריאת תוכן מסמך PDF, השתמש בפקודות המוכרות של JAWS, כמו:
  כותרות, מקש H או Insert+F6
  קישורים, Insert+F7
  הקראת שורה, Insert+Up Arrow
  הקראת מסמך, Insert+Down Arrow
  תיבות חיפוש/עריכה, E
  כפתורים, B
חשוב לדעת, בעת פתיחת מסמך PDF או בעת השימוש בצרוף המקשים של Adobie Reader לקריאת הטקסט Shift+Control+B, יש להקשיב לתוכנת הדיבור, במידה ותוכנת הדיבור JAWS מכריזה Warning Alert המשמעות שתוכן המסמך אינו קריא ומופיע כתמונה.
לצורך קריאת המסמך יש להשתמש בתוכנת OCR המרת תמונה לטקסט שנקראת ABBYY Fine Reader.
למשתמשי JAWS או FUSION בגרסאות 2020 שאין להם את תוכנת ABBYY Fine Reader, ניתן להשתמש במנגנון החדש של התוכנות שנקרא "זיהוי תווים אופטי"
© כל הזכויות שמורות לחברת לטס טוק בע"מ