לחץ Alt + 1 כדי לעבור לתפריט הקטגוריות של מדור זה.

התנהלות וניווט בחלונות 10 בעזרת מקלדת המחשב

המדריך הינו הסבר בסיסי להבנה ותפעול של סביבת מערכת הפעלה חלונות 10 עם דגש לפעולות נגישות לעיוורים ולקויי ראיה, כמעט לכל מקום שניתן להגיע עם סמן העכבר ניתן להגיע בעזרת צירוף מקשי המקלדת.
בסוף המסמך, ישנם מספר המלצות להגדרת חלונות 10 למשתמשי JAWS.
מסמך זה מוגש כחלק מהתמיכה של חברת לטס טוק בלקוחותיה ואינו בא להחליף את ההסבר המקורי של חברת מיקרוסופט.
 
אין להעתיק, לשנות, להסיר לוגו ולהשתמש במסמך זה ובחלקים ממנו על ידי גורם כלשהו שלא הורשה ע"י מחבר המסמך או חברת לטס-טוק. 

הבהרות

 1. דרוש ידע בהכרת מיקומי מקשי המקלדת הן בעברית והן באנגלית, רצוי באנגלית מכיוון שרוב הפקודות בעלות אוריינטציה לשפה האנגלית.
 2. ההסבר מתייחס למקשי המקלדת הנפוצים והשימושיים ביותר. אין צורך לזכור את כל צירופי המקשים, זכור את צירופי המקשים השימושיים ביותר.
 3. רוב קיצורי הדרך במערכות ההפעלה הקודמות, יעבדו גם בחלונות 10.
 4. במידה ונעשה שימוש בתוכנות נגישות כמו קורא מסך JAWS או תוכנת הגדלה FUSION, חשוב לוודא שתוכנות אלה בעלות הרשאה ומסוגלות לעבוד עם מערכת ההפעלה החדשה חלונות 10.
 5. מקש התחל או חלונות הינו מקש המיועד לפתיחת תפריט שבו ימצאו כל התוכנות המותקנות במחשב. בנוסף מקש זה עם צירוף מקשים אחרים משמש לביצוע פעולות שונות ומגוונות.
 6. כשמתפעלים צירוף של יותר ממקש אחד במקלדת, יש לבצע את סדר הפעולות הבאות, לדוגמה, תיפעול הפקודה חלונות+צ או חלונות+M, שמשמעותו להעביר את המיקוד לשולחן העבודה, במקרה כזה יש ללחוץ על מקש חלונות ולהחזיקו לחוץ ולצרף את מקש צ או M , ולשחרר מיד את שני המקשים, חשוב לציין שאסור להשהות את הלחיצה למשך זמן רב מכיוון שמערכת ההפעלה עלולה להתבלבל ולבצע את הפעולה המבוקשת מספר פעמים.

תוספות בגרסת חלונות 10 החדשה

נכון לתאריך -28/05/19 מערכת ההפעלה העדכנית של חלונות 10 הינה גרסת 1903. לבדיקת גרסת חלונות הקלד את הפקודה WinVer בתיבת העריכה Windows+R. בחלוף הזמן, מיקרוסופט מפיצה את מערכת ההפעלה 10 במספר מהדורות ומוציאה עדכונים כל הזמן. העדכונים הגדולים יוצאים בתחילה ובסוף השנה.
ההסבר במדריך זה מתייחס ברובו לגרסה הראשונית שיצאה עם הבהרות לגרסה המעודכנת . חשוב לעדכן את מערכת חלונות באופן תדיר, ובשום פנים ואופן לא לכבות את המחשב בלחיצה על לחצן הכיבוי בזמן שמתבצע עדכון. במסך המחשב תוצג ההודעה, המתן, מעדכן את חלונות, אל תכבה את המחשב. כיבוי המחשב בצורה בלחיצה על לחצן הכיבוי יכול לפגום במערכת ההפעלה של חלונות והמחשב יצטרך להגיע למעבדה לשם תיקון.
ראוי לציין כי עקב עדכונים של מערכת ההפעלה חלונות 10 של מיקרוסופט יתכן וחלק מההסבר אינו מדוייק לחלוטין ויתכנו שינויים קלים בניווט.ניתן לשנות את אופי התצוגה כמו, צבעים, מראה ועוד באופן מגוון יותר
להלן שינויים בגרסת חלונות 10 הנוכחי:
התווסף אייקון חדש במגש המערכת שנקרא אנשים, האייקון מרכז את אנשי הקשר של סקייפ ושל הדוא"ל.
התווסף אייקון חיפוש בחלון הגדרות Win+I.
שיפור בחוויית המשחקים.
יצירת סרטונים מתוך תוכנת Photos.
הוספת אוביקטים תלת מימדיים למצגות ומסמכים.
שיפור בעת חיבור מחשב נייד למסך חיצוני, מערכת ההפעלה תתאושש מהר (יחסית) מבחינת רזולוציה.
הבהרה למשתמשי לטס-טוק שמחשבם טופל בלטס-טוק:
ברוב המקרים ניתן יהיה להמשיך ולעבוד כרגיל עם תוכנות הנגישות השונות של לטס-טוק. למעט המשתמשים שתיקיות המידע במחשבם הופנו לכונן D, העדכון מכפיל את תיקיות המידע,  והתיקיות הם:
   Documents
   Downloads
   Music
   Pictures
   Videos
למשתמשים אשר חווים בעיות בתוכנות מסויימות כמו ABBYY Fine Reader, מומלץ להפעיל שוב את התקנת התוכנה ולבצע תיקון/Repair לתוכנה.
מומלץ למחוק את תיקיות המידע שהוכפלו, בדרך כלל מדובר בתיקיות המשניות ולא הראשיות כשהתצוגה במצב רשימה.
מומלץ למחוק את תיקיית Windows.old בכונן C.

מושגים כלליים בחלונות

שינון וזיכרון של מושגים אלו עוזרים בעת תיפעול והבנה של מערכת חלונות, במיוחד בעת בקשת תמיכה טכנית. 
 • תפריט התחל ואריחים (Metro) - תפריט התחל ואריחים מכילים את התוכנות המותקנות במערכת והאריחים הם קבוצת ריבועים, כשכל ריבוע מציין קיצור דרך לתוכנה בחלונות 10 או לתוכנה שהותקנה. לדוגמה: דפדפן אינטרנט אקספלורר, חנות מיקרוסופט, שולחן העבודה, חבילת התוכנות של אופיס. הסבר מפורט בהמשך. לחיצה פעם אחת תעביר את המיקוד לשדה זה.
 • Edit Boxתיבת עריכה, תיבה שבה ניתן להקליד טקסט. לדוגמה תיבת החיפוש של גוגל.
 • Select Combo Boxתיבת בחירה, תיבה שבה ניתן לבחור עם חיצים למטה ולמעלה את הנושאים מתוך רשימה.
 • Edit Combo Boxתיבת בחירה משולבת, תיבה שבה ניתן להקליד וגם לבחור נושא מתוך רשימה מוצעת או טקסט שהוקלד בעבר.
 • Radio Buttonכפתורי בחירה, אלו שורות שמוצגות לבחירת נושאים על ידי המשתמש, הבחירה נעשית בעזרת חיצים.
 • Check Box - תיבת סימון, משמש לסימון אופציות שמוצעות ע"י האפליקציה, לדוגמה אני מסכים לתנאי הרישיון, הסימון יתבצע בעזרת מקש הרווח במקלדת.
 • Frame - מסגרת, התוחמת קבוצת אלמנטים או מיידע השייך לאותו נושא.
 • Address Box - תיבת כתובת, שבה ניתן להקליד כתובת אינטרנט.
 • Link - קישור, שמצביע על תוכן כלשהוא ובלחיצה עליו יפתח מידע נוסף.
 • Pop up Window - חלון קופץ, חלון חדש בחלונות 10, הכולל בתוכו מעין תת תפריט עם נושאים שונים.

איך מערכת חלונות עובדת?

מערכת חלונות כשמה כן היא, כל המערכת וכל תוכנה שמותקנת במחשב בנוייה מקבוצת חלונות כשהחוקיות היא, רק חלון אחד יהיה פעיל, והמיקוד יתייחס אך ורק לחלון זה, לעולם לא יתקיים מצב בו שני חלונות יהיו פעילים בו זמנית. כל חלון ראשי או משני בדרך כלל מורכב מכותרת החלון, תפריטי החלון או לשוניות, כשכל לשונית כוללת רצועת תפריטים תחתונה הניתנת לחשיפה או להסתרה, ותוכן החלון.
ישנם חלונות שמציגים תוכן של תיקיות וקבצים וישנם חלונות ותיבות שיחה הכוללים מידע או הגדרות וכוללים שדות של אלמנטים שונים שתוארו בסעיף קודם. 

השדות הראשיים במערכת ההפעלה חלונות 10

עם הפעלת המחשב ומערכת ההפעלה וסיום טעינתה לזיכרון המחשב, יופיע שדה שולחן העבודה. 
חשוב לדעת, מידיי פרק זמן מסויים (החלטה של מיקרוסופט) יוצא עדכון גדול למערכת חלונות 10. שים לב להצעת השדרוג העדכון של מערכת חלונות 10 והמשמעות שלאחר מכן, לדוגמה: תוכנות שלא יעבדו באופן תקין. לכן יש להתייעץ עם ספק התוכנה שברשותך.

שולחן העבודה

שולחן העבודה מכיל את קיצורי הדרך השימושיים לעבודה יומיומית עם המחשב בדיוק כמו במערכות ההפעלה הקודמות. ניתן ומומלץ להוסיף קיצורי דרך לפי הצורך ולא לשמור קבצים ותיקיות. ראה ניהול שולחן העבודה בהמשך.

כפתור/תפריט חלונות

נקרא גם תפריט התחל, תפריט Windows, תפריט חלונות.
התפריט שופר על ידי חברת מיקרוסופט כחלק מהפקת לקחים של מערכות ההפעלה הקודמות כמו חלונות 8.1. בתפריט בוצעה הכלאה בין תפריט התחל המוכר מחלונות XP וחלונות 7 ובין תפריט האריחים של חלונות 8.1, בעת לחיצה על מקש Windows במקלדת תישמע ההודעה חיפוש  והתפריט יהיה זמין לניווט בעזרת החיצים.
חשוב לדעת, למרות שלא רואים ויזואלית את תיבת החיפוש בזמן שתפריט זה פתוח, ניתן להקליד מיד את נושא החיפוש, מנגנון חלונות ישלים את הטקסט הקרוב ביותר לנושא החיפוש ובעזרת חץ למטה או למעלה ניתן לדפדף וללחוץ enter. במידה והנושא לא נמצא ובוצע enter, מנגנון החיפוש יחפש את הנושא באינטרנט. 
תפריט זה מחולק למספר נושאים והם:

כל האפליקציות (כפתור)

כולל את כל התוכנות המותקנות במחשב לפי סדר האלף בית. לחץ חץ למעלה לכפתור זה ולחץ enter לסקירת התוכנות המותקנות.
אפשרות כל האפליקציות בחלונות 10, גרסה 1703 כבר אינה קיימת וברגע שנפתח תפריט התחל ניתן לעבור בין האפליקציות (התוכנות) בעשרת חצים למעלה למטה.

הפעלה (כפתור)

כפתור השולט על כיבוי, הפעלה מחדש ועוד. לחץ חץ למעלה לכפתור זה ולחץ enter לפתיחת תפריט הקשר (תפריט משנה), בחר את העדפתך, ולחץ enter.
בחלונות 10, גרסת 1703 על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ על Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן של תפריט התחל.

הגדרות

זהו תפריט חדש המרכז בתוך חלון אחד את כל הנושאים החשובים הקשורים למערכת ההפעלה, בדומה ללוח הבקרה. לדוגמה, בחלון זה ניתן לבצע שינויים של איזור זמן ושפה, עדכונים למערכת חלונות, התאמה אישית במראה, הוספת אייקונים בשולחן עבודה והגדרת ניגודי צבעים בחלונות. כמוכן ניתן להוסיף מכשירים כמו הוספת מדפסת ועוד.
בחלונות 10, גרסה 1903 על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ על Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן ימין של תפריט התחל.
חשוב לדעת, ברוב המקרים כפתור אישור או החל אינו מופיע בחלון שבוצעו בו שינויים, והשינוי שבוצע יחול מיד.
לוח הבקרה של חלונות עדיין קיים וניתן לבצע חלק מהפעולות דרכו. 

סקירה של הקטגוריות הנמצאות בתפריט ההגדרות:

 • מערכת, תחום שבו ניתן להגדיר את סוגי המסכים המתחברים למערכת, לחשוף או להסתיר את אייקונים במגש המערכת, הגדרת תצוגת חלונות כ Tablet, הגדרת צריכת חשמל של מסך וכונן קשיח, קביעת תוכנות כברירת מחדל של חלונות ועוד.
 • מכשירים, תחום השולט בעיקר על הוספה והסרת התקנים כמו מדפסות סורקים והתקני BlueTooth,
 • רשת ואינטרנט, תחת נושא זה ניתן לבחון התקנים כמתאמי הרשת, אפשרויות שיתוף, חומת אש של חלונות ועוד. 
 • התאמה אישית, בתוך נושא זה ניתן להגדיר את צבעי מערכת ההפעלה ולהגדיר את אייקונים שעל שולחן העבודה.
 • חשבונות, תחום זה שולט בעיקר על נתוני המשתמש וניתן לבצע בו שינויים כמו הגדרת סיסמת כניסה לחלונות, הוספת משתמש חדש ועוד.
 • זמן ושפה, במרחב זה ניתן לשלוט על תצוגה, ושפת ממשק כמו האפשרות להקליד גם עברית וגם אנגלית, כמו כן ניתן להגדיר את התאריך והשעה ואת האיזור בו אנו נמצאים.
 • נוחות וגישה, אפשרות זו כוללת את כל ההגדרות לנעזרים בנגישות, החל מתצוגת חדות גבוהה, זכוכית מגדל, הגדרת מקשים דביקים, תצורות ויזואליות לסמן עכבר ועוד.
 • פרטיות, תחום השולט על פרטיות המשתמש, חלונות 10 יכול ללמוד את המשתמש ולדעת במה המשתמש מעוניין תוך איסוף מידע בזמן חיפוש באינטרנט ואף לעזור למיקרוסופט לשפר את המוצר שלהם. כל משתמש רשאי לעבור על הנושאים השונים, לבחון ולהחליט האם הוא מתיר או לא מתיר גישה לנושאים המפורטים בפניו.
 • עדכון ואבטחה, זהו תחום מאוד חשוב המאגד בתוכו את עדכון מערכת ההפעלה, מידע על מערכת ההגנה Windows Defender (אנטי-וירוס), שיחזור המערכת במקרים קריטיים, והפעלת רישוי של חלונות 10.

סייר הקבצים והצג רשימת קפיצה

תפריט משופר, בעת לחיצה על enter, נפתח סייר הקבצים המוכר של חלונות ובעזרת מקש Tab, ניתן לעבור בין השדות המוכרים כמו עץ התקיות ותוכן התיקיות, (מומלץ להציג את הקבצים ברשימה). על מנת להגיע לאפשרות של הצג רשימת קפיצה, אין לבצע enter על סייר הקבצים, אלא ללחוץ  חץ שמאלה וללחוץ על enter, ברשימה שנפתחת ניתן לסקור את הנושאים הקבועים, כמו, הורדות, שולחן עבודה, מסמכים, תמונות ועוד. ואת רשימות הנושאים בשימוש לאחרונה, כמו תיקיות שנפתחו לאחרונה.
בחלונות 10, גרסה 1803 ומעלה על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן של תפריט התחל.

אפליקציות שנוספו לאחרונה

תחת נושא זה יופיעו כל התוכנות שהותקנו לאחרונה. לחץ חץ למטה לשדה רשימה זה ובחן את התוכנות שנוספו לרשימה.

בשימוש הרב ביותר (תיבת רשימה)

רשימת האפליקציות הנפוצות ביותר לשימוש כמו, מחשבון, מפות, אינטרנט אקספלורר ועוד.
השתמש בחץ למעלה או למטה לניווט בין הנושאים ברשימה.

תמונת חשבון עבור XX (כפתור)

XX מייצג את תיקיית המשתמש. תיקיית המשתמש מכילה את התיקיות השימושיות ביותר והן, הורדות, מסמכים, תמונות, סרטים, מועדפים.
בלחיצה על enter יפתח תפריט המאפשר כניסה לחלון שינוי תכונות של חשבון המשתמש, כמו כן ניתן לנווט עם חצים למעלה או למטה לאפשרויות של יציאה מחשבון המשתמש או נעילתו.
השתמש בחץ למעלה או למטה לניווט בין הנושאים ברשימה.
בחלונות 10, גרסה 1803 ומעלה על מנת להגיע לאפשרות זו יש ללחוץ על Tab כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל. למשתמשים רואים אפשרות זו הועברה לדופן של תפריט התחל.

אפליקציות בתפריט התחל (תיבת רשימה)

אלו הן אפליקציות מובנות של חלונות 10 המוצגות בתצוגת אריחים כדוגמת ה Metro של תפריט התחל בחלונות 8. ישנם 2 שדות לאריחים אלו, Life at a glance הכולל את לוח שנה, חנות ועוד. Play and Explore הכולל את הורדת סירטונים מהאינטרנט, מזג אויר ועוד. השתמש בארבעת החיצים לניווט בין הנושאים ברשימה.

חיפוש ב Windows (כפתור)

ניתן להגיע לשדה זה בעזרת Tab, לחץ על Windows+M ו Tab פעמיים. לחץ על enter והתחל להקליד את נושא החיפוש בחלונות.
שדה זה יהיה זמין כשהאפליקציות שהינך משתמש בהן נמצאות במצב ממוזער, זו הסיבה שראשית יש לבצע Windows+M.
שים לב, עם כל הקלדת אות תתבצע השלמה אוטומטית ברשימה כך שניתן ללחוץ על חץ למעלה ולסקור את הנושאים שקרובים להקלדתך.

תצוגת משימות (כפתור)

ניתן להגיע לשדה זה בעזרת Tab, לחץ על Windows+M ו Tab שלוש פעמים. זהו כפתור חדש שבעזרתו ניתן לעבור מאפליקציה אחת לשנייה, מעין Alt+Tab המוכר, החידוש הוא שברגע שבוצע enter על אייקון זה, נפתחות כל התוכנות (חלונות) הזמינים שנמצאים במזעור, וניתן לעבור עם חיצים ימינה שמאלה לתוכנה הרצוייה ולבצע enter.
בחלון זה קיימת תכונה חדשה שנקראת שולחן עבודה וירטואלי, הפירוט בהמשך.

שדה תפריט המשימות (כפתור)

זהו שדה שמטרתו להכיל את קיצורי הדרך לתוכנות הניתנות להפעלה על ידי מקש חלונות בצירוף מקשי הספרות 1 עד 9 ובנוסף לאחסן זמנית את התוכנות והחלונות (בצורה ממוזערת) שנפתחו ואינם פעילים כרגע.

מגש המערכת

שדה זה כולל בדרך כלל תוכנות שנטענות לזיכרון המחשב עם הדלקתו והתראות של תוכנות כמו עדכונים של מערכת ההפעלה ואו תוכנות.

הצג את שולחן העבודה (כפתור)

בעת לחיצת enter או לחיצה עם סמן העכבר על כפתור זה המיקוד יעבור מיד לשולחן העבודה וכל החלונות (אפליקציות) שהיו פתוחות במסך יעברו אוטומטית למיזעור בתפריט המשימות, אפשר לומר שפעולה זו היא כמו Windows+M. כפתור זה מיועד יותר למשתמשים עם עכבר.

ניהול שולחן העבודה

ניהול ומיקום קיצורי דרך בשדה שולחן העבודה יכול להקל מאוד על הניווט בחלונות.
חשוב להבהיר, מומלץ לא לשמור ולפתוח תיקיות על גבי שולחן העבודה. שולחן העבודה משמש לקיצורי דרך בלבד, שמירת מידע בקיבולת גדולה בשולחן העבודה תיגרום לעבודה איטית של המערכת במיוחד בהפעלה ראשונית של המחשב, כמו כן במידה ונמחק קובץ בשוגג, הדבר עלול לגרום לביזבוז זמן בשחזור המידע. לחלופין, ניתן למקם תיקיות וקבצים בתיקיית מסמכים ולייצר קיצור דרך על שולחן העבודה.
מקם את קיצורי הדרך שמעניינים אותך. קיצורי דרך אלו משמשים לניווט מהיר למקומות נפוצים במחשב. קיצורי הדרך המומלצים: 
 • צלמית תיקיית המשתמש XX, תיקיית המשתמש מכילה את התיקיות השימושיות ביותר והן, הורדות, מסמכים, תמונות, סרטי וידאו, מועדפים.
 • צלמית (אייקון) מחשב זה, חלון הכולל את, כונן דיסק הקשיח והתקליטורים ואת התיקיות החשובות ביותר בעת עבודה שוטפת כמו: תיקיית הורדות, מוסיקה, מועדפים, מסמכים, תמונות.
 • צלמית לוח הבקרה, חלון הכולל את כל הצלמיות המקשרות את המשתמש לניהול ותחזוקה של מערכת חלונות.
 • צלמית סל המיחזור, קיצור דרך לתיקייה שמכילה את כל הפריטים שנמחקו. משמש למיחזור פריטים שנמחקו בטעות.
 • מיקום של צלמיות שונות, צלמיות הקשורות לתוכנות ספציפיות המותקנות במערכת ההפעלה, כמו: קיצור דרך ל Word2010, Outlook2010.

מיקום צלמיות של מערכת חלונות 10 בשולחן העבודה?

פעל בצורה הבאה:
 1. וודא שהמיקוד נמצא בשולחן העבודה בעזרת הפקודה חלונות+M.
 2. וודא שלא נבחר שום קיצור דרך בעזרת הפקודה Control+Space.
 3. לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למעלה לאפשרות התאם אישית ולחץ על enter.
 4. עבור לערכות נושא עם חץ למטה ולחץ enter.
 5. לחץ Tab למעבר לקישור הגדרות סמלי שולחן העבודה ולחץ enter.
 6. עבור עם מקש Tab וסמן עם מקש רווח את תיבות הסימון של הצלמיות הרלוונטיות שיופיעו בשולחן העבודה.
 7. עבור עם Tab לכפתור אישור ולחץ enter.

מיקום צלמית של תוכנה בתפריט המשימות או בשולחן העבודה?

ההסבר יתייחס להצבת קיצור דרך של תוכנת Word2016 בשורת המשימות ובשולחן העבודה. אך הוא נכון לגבי כל קיצור דרך של כל תוכנה שהיא.
פעל בצורה הבאה:
 1. לחץ פעם אחת על כפתור חלונות ובעזרת חיצים למעלה או למטה חפש את Word2016.
  ניתן לפתוח את תפריט התחל ולהקליד מיד את שם התוכנה שברצונך למצוא, שיטה זו היא קלה ביותר, ועם תחילת ההקלדה, מערכת חלונות 10 תיפתח תיבת חיפוש, תחפש ותשלים אוטומטית את כל הנושאים המתחילים באותיות שהוקלדו.
 2. להצמדה לשורת המשימות, לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למטה לאפשרות הצמד לשורת המשימות, ולחץ enter.
 3. לייצור קיצור דרך בשולחן העבודה, לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למטה לאפשרות פתח מיקום קובץ ולחץ enter.
 4. בחלון שנפתח, כשהמיקוד נמצא על Word2013 לחץ על מקש אפליקיישן (או Shift+F10) ובתפריט שנפתח עבור עם חץ למטה לאפשרות שלח אל ולחץ enter לפתיחת תפריט משנה.
 5. עבור עם חץ למטה לשולחן עבודה (צור קיצור דרך) ולחץ enter.

שולחנות עבודה וירטואלים

תכונה חדשה שנקראת שולחנות עבודה וירטואלים. משתמש יכול לפתוח מספר שולחנות עבודה ולעבור בניהם ביתר קלות.
אזהרה, מומלץ לא לפתוח יותר מידיי שולחנות וירטואלים מחשש לאיבוד עבודות חשובות. ההצעה למטה מציגה את הדרך הקצרה ביותר לביצוע המשימה וזאת בעזרת קיצורי מקשי המקלדת. פעל באופן הבא, 
כדי לייצר שולחן עבודה וירטואלי חדש, לחץ, Control+Windows+D.
למעבר בין שולחנות עבודה וירטואלים החזק את המקשים Control+Windows ולחץ חץ ימינה או שמאלה.
לסגירת שולחן עבודה וירטואלי, עבור לשולחן העבודה הוירטואלי הרצוי, זאת ניתן לבצע בשתי דרכים, האחת, בעזרת Control+Windows+חץ ימינה או שמאלה. והשניה, ללחוץ Windows+Tab לתצוגת המשימות, אחר כך, עם מקש Tab, לעבור לשולחנות עבודה וירטואלים ועם חץ ימינה או שמאלה לסמן את שולחן העבודה הוירטואלי הרצוי. לחיצה על enter לבחירתו, ו Control+Windows+F4 לסגירתו.
הערה, בדרך השנייה ניתן לבחון את כל שולחנות העבודה הוירטואלים ואת תוכנם ולהימנע מסגירה בטעות שולחן עבודה וירטואלי חשוב.

תפריט חלונות + X

תפריט זה כולל את הנושאים המיידים והשימושיים ביותר, לדוגמה: חלון מנהל ההתקנים או לוח הבקרה. התפריט זמין בכל עת, לחץ Windows+X
למחזיקי עכבר, ניתן לבצע מקש ימני על צלמית תפריט התחל.
למשתמשי מקלדת בלבד, כשהמיקוד נמצא בשולחן העבודה יש לבצע Tab לכפתור התחל ולבצע Application, במקלדות שמקש זה אינו קיים, יש לבצע Shift+F10.
בעזרת תפריט זה ניתן להיכנס ולהפעיל אפשרויות נבחרות כמו: סייר הקבצים. לוח הבקרה, שורת הפקודה, המוכרת יותר כ Win+R, מנהל ההתקנים, שמפרט את ההתקנות של הדרייברים של מערכת ההפעלה. תוכניות ותכונות.
כבה או צא עם האפשרויות.
 • צא - מנתק את המשתמש הנוכחי ומאפשר כניסה למשתמש אחר.
 • כיבוי - כשאינך מתכוון להשתמש במחשב יותר מ-48 שעות.
 • הפעל מחדש - מכבה מחשב ומפעיל מחדש מערכת חלונות.

פקודות וניווט ממקלדת

הבהרה, תפריט Windows נקרא גם תפריט התחל או תפריט חלונות, את תפריט זה פותח מקש מיוחד במקלדת והוא ממוקם בצד שמאל למטה, בין מקש Control לבין מקש Alt. במחשבים ניידים נוסף מקש שנקרא Fn אך לא נדון בו לעומק כרגע.
כדאי לדעת, בעת לחיצה והחזקת מקש Fn חלק ממקשי המקלדת ישנו את יעודם. לדוגמה: במחשבים ניידים במידה ונחזיק את מקש Fn ונלחץ על F3, בחלק מהמחשבים עוצמת השמע תוחלש. במידה ונלחץ על F3 ללא החזקת Fn יתבצע חיפוש במערכת חלונות.
כברירת המחדל של המחשב, תמיד כדאי שמקשי ה F1 עד F12 יהיו זמינים מיידית ורק הוספת מקש Fn והחזקתו תשנה את ייעודו של כל מקש F. רצוי לציין שבחלק מהמחשבים ניתן לשנות את ברירת מחדל של מקש זה על ידי לחיצה על Fn+Escape או Fn+Shift, בחלק מהמחשבים שינוי ברירת מחדל יתבצע מתוך ה Bios של המחשב ולשם כך, ההגדרה תבוצע על ידי טכנאי שמבין את המערכת.

פקודות כלליות

התחל+M מזער את כל החלונות ועבור לשולחן עבודה
ניתן גם להשתמש בהתחל+D
התחל+Shift+M שחזר את כל החלונות ממצב מזער למצבם הקודם.
F3 פתח את חלון החיפוש של תיקיות או קבצים במחשב.
Alt+F4 סגור חלון או תוכנה
התחל+pause פתח את חלון מאפייני מערכת
התחל+E פתח את סייר הקבצים
התחל+S חיפוש
Control+Shift+Escape פתח את מנהל המשימות 
Control+Tab מעבר לתיבת חיפוש כשהמיקוד נמצא בתפריט התחל של חלונות.
Alt+Shift או רווח+Win, מעבר שפת הקלדה.
Alt+Tab הצג חלונות זמינים ברקע. או תכונה חדשה בחלונות 10, Win+Tab, בלחיצה פעם אחת ועזיבת המקשים, יוצגו כל החלונות (תוכנות) שזמינים לשימוש ונמצאים ברקע (במזעור). יש לסרוק עם חיצים את כל החלונות וברגע שנמצאים על החלון (התוכנה) הרצוי, לחיצה על enter תעביר את המיקוד לחלון זה.
Windows+T מעבר בין אייקונים של תוכנות שמוצמדות לתפריט המשימות.
Windows+B מעבר בין אייקונים של תוכנות שמוצמדות למגש המערכת.
Windows+A מעבר למרכז ההודעות.

פקודות של העתקה והדבקה

פקודות אלו יכולות לשמש גם בהעתקת קבצים והדבקתם במקום אחר וגם בהעתקת טקסט ממקום למקום בתוך מעבד תמלילים.
Control+C העתק
Control+X גזור
Control+V הדבק
Control+Z בטל פעולה אחרונה
Alt+Enter מאפיינים של קובץ (כשהמיקוד נמצא על הקובץ הרצוי)

פקודות בחלון סטנדרטי של מערכת ההפעלה

Alt+Space פתח תפריט של שחזר, מזער, הגדל, ועוד, של החלון שנמצא במיקוד
Alt גישה לתפריטי החלון שנמצא במיקוד, השתמש בחיצים ימינה או שמאלה על מנת להגיע לתפריט הרצוי ואז לחץ חץ למטה לפתיחת התפריט.
Control+Space העבר את המיקוד מהתיקייה או מהקובץ שבתוך החלון, לרקע של החלון שנמצא במיקוד
F2 שינוי שם של תיקייה או קובץ שנמצא במיקוד
F3 חיפוש קובץ או תיקייה
F4 פתח תיבת כתובת של החלון שנמצא במיקוד
F5 ריענון של תוכן החלון
F6 עבור בין מסגרות או עבור לתיבת הכתובת של החלון שנמצא במיקוד
F10 גישה לתפריט הראשון (קובץ או File) של החלון שנמצא במיקוד
F11 הגדל את החלון שנמצא במיקוד והסתר את תפריטי החלון
Back Space עבור לתיקייה הקודמת
Control+Space בטל סימון או העבר את המיקוד מהתיקייה או מהקובץ לרקע של החלון.

באלו מקשי מקלדת יש להשתמש בעת ניווט והפעלת אלמנטים שונים בתיבות ובחלונות

פתח תיבת אפשרויות Alt+Down Arrow
מעבר בין תיבות בחירה Up or Down Arrows (רשימת Radio)
סימון או ביטול סימון של תיבת בחירה Space
הפעלת מקש חם של כפתור Alt+Letter (המילה Letter מתייחסת לאות המסומנת עם קו תחתי כמקש חם)
מעבר בין לשוניות או כרטסות Control+Tab

ניווט ופקודות בחלון סייר הקבצים

פתח את סייר הקבצים, לחץ Windows+E
מומלץ להגדיר את מראה חלון זה תוך שימוש ברצועת כלים תחתונה של לשונית תצוגה באופן הבא:
בחלוניות בטל את חלונית תצוגה מקדימה. אין להפעיל חלון זה בשום אופן עבור משתמשי קורא מסך.
בחלוניות בטל את חלונית פרטים.
בפריסת סרגל כלים בחר ברשימה,
שים לב, את אופי תצוגת התיקיות והקבצים זו ניתן לשנות באופן מיידי בעזרת הפקודה Control+Shift+numbers כאשר המילה numbers כוללת את טווח מספרים מ-1 עד 5 וקובעים את סוג התצוגה, הסיפרה 5 תגרום לתצוגת רשימה, הסיפרה 1 תגרום לתצוגת סמלים גדולים מאוד.
בתצוגה נוכחית, קבץ לפי, בחר ללא.
בהצגה/הסתרה סמן את האפשרות סיומות שמות קבצים.

מבנה חלון סייר הקבצים

החלון שיפתח כולל את הנושאים הבאים:
 1. כותרת החלון, לשוניות קובץ, בית, שיתוף, תצוגה.
 2. לכניסה ללשונית קובץ לחץ על Alt + והאות י וניווט עם חיצים למטה ולמעלה.
 3. לכניסה ללשונית בית לחץ על Alt + והאות ב, וברגע שרצועת הכלים התחתונה נפתחה ניתן לנווט עם חיצים או עם מקש Tab בין הנושאים השונים.
 4. לכניסה ללשונית תצוגה לחץ על Alt + והאות צ, וברגע שרצועת הכלים התחתונה נפתחה ניתן לנווט עם חיצים או עם מקש Tab בין הנושאים השונים.
  שים לב, ניתן לחשוף או להסתיר את רצועת הכלים התחתונה בצורה קבועה בעזרת הפקודה Control+F1
 5. שדה עץ הניווט הכולל את התיקיות, כונני הדיסקים, רשת.
 6. שדה התוכן של עץ הניווט, כשהמיקוד בשדה עץ הניווט נמצא על הנושא מחשב זה לחץ על חץ שמאלה לפריסת תוכנו וחץ ימינה לכיווץ. ברוב המקרים enter על התיקייה יציג את תוכן התיקייה.
 7. לחץ על Tab ובחר את תיקיית הורדות, (לדוגמה), לחץ enter על מנת לבחון את הקבצים שבתיקייה זו.

פקודות בתיבות שיחה

Tab קפיצה קדימה בין שדות
Shift+Tab קפיצה אחורה בין שדות
Space הפעל כפתור או סמן כפתור סימון
חיצים  מעבר בין כפתורי הבחירה רדיו
Control+Tab מעבר קדימה בין לשוניות
Control+Shift+Tab מעבר אחורה בין כרטסות
Enter הפעל כפתור שבמיקוד. ניתן גם להשתמש במקש Space.

פקודות ייחודיות

חלונות+ספרות (1 עד 9), מריץ תוכנות שממוקמות בתפריט המשימות.
חלונות+חץ למטה, מקטין חלון
חלונות+חץ ימינה או שמאלה, הצמד את החלון שבמיקוד לדופן (ימין או שמאל)
התחל+חץ למעלה, מגדיל חלון
Windows+Space, החלף שפה. 

פעולות למחזיקי העכבר

הצמדת שני חלונות האחד ליד השני

מקם את סמן העכבר בכותרת החלון הראשון , לחץ על מקש שמאלי של העכבר וגרור את החלון ימינה עד שסמן העכבר מגיע לדופן הימני של המסך, בשלב זה שחרר את המקש שמאלי של העכבר.  מקם את סמן העכבר בכותרת החלון השני , לחץ על מקש שמאלי של העכבר וגרור את החלון שמאלה עד שסמן העכבר מגיע לדופן השמאלי של המסך, בשלב זה שחרר את המקש שמאלי של העכבר.

מיזעור כל החלונות ברקע על ידי ניעור החלון הנוכחי

מקם את סמן העכבר בכותרת החלון הנוכחי, לחץ על מקש שמאלי של העכבר ונער את החלון ימינה ושמאלה.
שאר החלונות הפתוחים שנמצאים ברקע יעברו למצב מיזעור בשורת המשימות.

הגדלה והקטנת תוכן חלון

לדוגמה, פתח את חלון מחשב זה שבשולחן העבודה או את דפדפן האינטרנט.
החזק את מקש Control
גלגל את גלגלת העכבר.
לחלופין, ניתן לבצע קליק פעמיים על כותרת החלון, במידה והחלון נמצא במצב ביניים, החלון יעבור לחלון מוגדל. במידה והחלון נמצא במצב מוגדל, החלון יעבור למצב ביניים.

טיפים

הפעלת תוכנה בהפעלה אוטומטית, מיד עם הפעלת את המחשב?

בדוגמה זו, נתאר את השלבים להפעלת תוכנת Microsoft Word 2013 בצורה אוטומטית עם הפעלת המחשב. פעל בצורה הבאה:
ראשית נייצר קיצור דרך של Microsoft Word 2013 על שולחן העבודה.
 1. פתח את תפריט התחל, כל האפליקציות, והרחב את הקבוצה שנקראת Microsoft Office
 2. אתר את Microsoft Word 2013 ולחץ עליו מקש ימני (Application).
 3. ברשימה שנפתחה בחר באפשרות פתח מיקום קובץ.
 4. בחלון שנפתח, כשהמיקוד נמצא על Microsoft Word 2013, לחץ מקש ימני של עכבר ובחר שלח אל, בתפריט המשנה בחר שולחן עבודה.
ליצירת הפעלה אוטומטית של תוכנת Word 2013 פעל בצורה הבאה:
 1. עבור לשולחן העבודה והעתק את קיצור הדרך Microsoft Word 2013, לחץ Control+C.
 2. לחץ על הצירוף Windows+R
 3. בתיבת העריכה שנפתחה הקלד את הפקודה הבאה:  Shell:startup
 4. בחלון הפעלה אוטומטית שנפתח, הדבק את קיצור הדרך Microsoft Word 2013, לחץ Control+V.
לאחר פעולה זו, בכל פעם שנפעיל את המחשב, תוכנת Microsoft Word 2013, יופעל באופן אוטומטי.
לביטול הפעלה אוטומטית של תוכנת Microsoft Word 2013 עם הפעלת המחשב, יש לפתוח שוב את חלון ההפעלה האוטומטית (סעיפים 2, 3 , בסעיף יצירת הפעלה אוטומטית) ולמחוק את קיצור הדרך של תוכנת Microsoft Word 2013.

להורדת כלי ההתקנה של חלונות 10 גלוש לאתר Microsoft בכתובת https://www.microsoft.com/he-il/software-download/windows10 . שים לב, בנוסף לכפתור ההורדה, קיים הסבר מפורט באתר איך להכין דיסק התקנה ועוד.

ניתן לקרוא עוד על קיצורי דרך ממקלדת המחשב באתר של מיקרוסופט

הכנת חלונות 10 לעבודה עם JAWS

על מנת לקבל חיוויים נכונים בעבודה עם קורא מסך JAWS מומלץ ולעיתים חובה להגדיר את אופן הצגת תוכן מערכת ההפעלה של חלונות 10.
שים לב, סעיף זה הינו חשוב ביותר ונכתב כתוצאה מצבירת ניסיון והפקת לקחי העבר.
לפני ביצוע הפעולות הבאות דרוש ידע בניווט בחלונות ולמשתמשים עיוורים ולקויי ראיה דרוש ידע בניווט בחלונות תוך שימוש במקלדת המחשב.

חשיפת צלמיות (אייקונים) בשולחן עבודה, והגדרת צליל איתחול של חלונות

 פעל באופן הבא:
 1.  לחץ על צירוף המקשים Windows+M למעבר לשולחן עבודה.
 2. לחץ Control+Space על מנת לוודא שלא מסומן אף אייקון בשולחן העבודה והמיקוד נמצא על רקע של שולחן העבודה.
 3. לחץ על מקש Application, במידה והמקלדת אינה כוללת את מקש זה לחץ על הצירוף Shift+F10.
 4.  לחץ enter על התאמה אישית ונווט עם Tab לאפשרות ערכות נושא.
 5. עבור עם Tab להגדרות סמלי שולחן עבודה ולחץ enter.
 6. בחלון שנפתח, עבור עם חיצים וסמן עם רווח את הנושאים שיוצגו בשולחן העבודה. מומלץ לחשוף/לסמן את הצלמיות הבאות, מחשב, סל מיחזור, לוח הבקרה.
  אין צורך לחשוף את תיקיית המשתמש מכיוון שהנושאים החשובים בתיקייה זו מוצגים כבר בחלון מחשב זה שבשולחן העבודה.
 7. לחץ אישור לסגירת החלון הגדרות של סמל שולחן עבודה. והמיקוד יחזור לחלון התאמה אישית.
למשתמשים בעלי לקות ראיה, מומלץ לבחור בהגדרות ערכת נושא, ובחלון שנפתח ניתן לבחור באחד מערכות נושא בעלות חדות גבוהה ועל בסיס זה לבצע שינויים המתאימים למשתמש.

הגדרת צליל איתחול של חלונות

 1. פתח את לוח הבקרה ולחץ על צלמית קול, אפשרות נוספת: לחץ פעם אחת על כפתור התחל  במקלדת והקלד את הפקודה mmsys.cpl ולחץ Enter.
 2. בחלון שנפתח השתמש ב Control+Tab על מנת להגיע ללשונית צלילים.
 3. נווט עם מקש Tab לתיבת הסימון השמע צליל של אתחול Windows , ולחץ על מקש הרווח של המקלדת על מנת לסמן את תיבה זו.
חשוב לדעת, במידה והאיתחול המהיר של חלונות 10 פעיל, קרוב לוודאי שלא ישמע צליל איתחול של חלונות למרות שהוא מסומן, לכן מומלץ לבטל את האיתחול המהיר של חלונות. אפשרות זו ממקומת באפשרויות צריכת חשמל שבלוח הבקרה. קרא את סעיף הגדרת צריכת חשמל ואיתחול של חלונות בהמשך.

הגדרת תצוגת חלון סטנדרטי

על מנת לנווט ולקבל חיווי מדוייק של קבצים ותיקיות ביתר קלות, יש צורך לבצע שינויים באופן תצוגת תוכן החלונות. המטרה היא, להציג תיקיות וקבצים ברשימה כששמות הקבצים כוללים את הסיומות כמו docx, txt, exe וכו'.
פעל באופן הבא:
 1. פתח את חלון מחשב זה, (צלמית בשולחן העבודה). ניתן לפתוח גם את סייר הקבצים.
 2. לחץ Alt+צ לפתיחת לשונית תצוגה.
 3. עבור עם Tab לרצועת תפריטים תחתונה והמשך עד פריסה סרגל כלים, לחץ על מקש רווח ונווט עם חיצים עד לאפשרות רשימה ולחץ על מקש רווח לבחירתו. ניתן להגדיר אפשרות זו באופן מהיר בעזרת הפקודה Control+Shift+5.
 4. עבור עם Tab לתיבת סימון סיומות שמות קבצים ולחץ על מקש רווח לסימון תיבה זו.
שים לב, אין לבצע enter על אפשרות תצוגה מקדימה, הפיכת תכונה זו לפעילה תגרום לשיבושים בשימוש עם קורא מסך JAWS.

חשיפת סמלי מגש מערכת

חשיפת סמלי מגש מערכת מומלצת ומאפשרת זיהוי בעיות במבט חטוף (ללקויי ראיה).
פעל באופן הבא:
 1. פתח את הגדרות בעזרת צירוף מקשי המקלדת Windows+I.
 2. עבור עם Tab למערכת ונווט עם חיצים לאפשרות התאמה אישית ולחץ enter.
 3. לחץ פעם אחת על Tab ונווט עם חץ למטה לשורת המשימות ולחץ enter.
 4. עבור עם Tab עד לבחר אילו סמלים יופיעו בשורת המשימות ולחץ enter.
 5. עבור עם Tab לכפתור הצג תמיד את כל הסמלים באיזור ההודעות לא פעיל ולחץ על מקש רווח למעבר למצב פעיל.

הגדרת שפת הקלדה

הגדרת שפת הקלדה בעברית חייבת להיות עברית בלבד ולא עברית (סטנדרטית). הגדרה כפולה של עברית יכולה לגרום לבילבול בזמן הקלדה עבור קורא מסך.
לכן וודא שההגדרה הינה עברית (עברית), אנגלית (ארצות הברית), ובמקרים מסויימים שפות נוספות.
במידה והגדרת שפת המקלדת אינה נכונה, מצב שקורה בעיקר לאחר עדכון אוטומטי של חלונות 10, מומלץ לקרוא את סעיף הגדרה המתייחסת לשפת הקלדה במקלדת בהמשך.

הגדרת תוכנות כברירת מחדל

למשתמשי קורא מסך JAWS מומלץ להגדיר מספר תוכנות מוכרות כברירת המחדל של המחשב וזאת מכיוון שלעיתים חלק מהתוכנות אינן נתמכות על יד קורא המסך. לדוגמה, עדיף שאינטרנט אקספלורר יהיה ברירת המגדל של חלונות מכיוון שכרגע JAWS מגיב טוב יותר לאפליקצייה זו, מאשר דפדפן Microsoft Edge.
פעל באופן הבא:
1. פתח את תפריט התחל ולחץ על האפשרות הגדרות.
2. לחץ על מערכת ונווט לאפשרות לאפליקציות המוגדרות כברירת מחדל.
3. עבור עם Tab לנגן מוסיקה ולחץ enter לפתיחת חלון קופץ.
4. עבור עם Tab לתוכנת Windows Media Player ולחץ enter לבחירתו.
חשוב לדעת, בגרסת חלונות 10 מסוג 1803 בעברית, נגן Windows Media Player אינו נסגר בעת ביצוע Alt+F4 ולכן מומלץ להשתמש בנגנים אחרים, כמו MPC, VLC.
5. עבור עם Tab לנגן וידאו ובחר באותו האופן בנגן המועדף עליך ולחץ enter לבחירתו.
6. עבור עם Tab לדפדפן אינטרנט ובחר באותו האופן ב Internet explorer  ולחץ enter לבחירתו.

הגדרת צריכת חשמל ואתחול של חלונות

הגדרת צריכת חשמל הינה חשובה ומוגדרת לפי צרכי המשתמש והיישומים בהם נעשה השימוש.
1. פתח את תפריט התחל והתחל להקליד את שתי המילים לוח הבקרה או Control Panel תלוי בשפת הממשק של חלונות 10, ולחץ לפתיחת לוח הבקרה.
2. עם האות א עבור עד לאפשרויות צריכת חשמל, ולחץ enter.
3. בחלון שנפתח, עבור עם Tab לכפתור הצג תוכניות נוספות. ולחץ על מקש רווח (הכפתור מוצג בסימון חץ המוקף בעיגול).
4. לחץ חץ למטה על מנת לסמן את האפשרות ביצועים גבוהים.
5. עבור עם Tab לקישור שנה הגדרות תוכנית, ולחץ על מקש רווח.
6. באפשרות כבה את הצג, בחר עם חץ למטה או למעלה 2 שעות.
7. עבור עם Tab לגרום למחשב לישון, בחר עם חץ למטה או למעלה אף פעם.
שים לב, במחשבים ניידים קיימות הגדרות הן לצריכת חשמל כשהמחשב מחובר לרשת החשמל והן לצריכת חשמל כשהמחשב פועל על סוללת המחשב.
8. עבור עם Tab לכפתור שמור שינויים, ולחץ enter.
9. וודא שהמיקוד נמצא בחלון אפשרויות צריכת חשמל.
10. עבור עם Tab לקישור בחר מה עושה לחצן ההפעלה ולחץ על מקש רווח.
11. עבור לקישור שנה הגדרות שאינן זמינות כעת, ולחץ על מקש רווח.
12. במידה ומחשבך אינו מצריך הקלדת סיסמה בעת כניסה למערכת חלונות 10 עבור עם Tab לכפתור הבחירה דרוש סיסמה (מומלץ), לחץ על חץ למטה לבחירה אל תדרוש סיסמה.
שים לב, במידה וחשבון המשתמש של חלונות 10 הוגדר כחשבון של מיקרוסופט, מומלץ לא לגעת באפשרות זו.
13. עבור לתיבת הסימון הפעל אתחול מהיר (מומלץ) ולחץ על מקש רווח על מנת להסיר את הסימון.
חשוב לדעת, למרות שמנגנון זה כשהוא מסומן, הוא נותן הרגשה של Restart מהיר של חלונות, לעיתים יש צורך בהפעלה מחדש באופן אמיתי על מנת שיתבצע Refresh לכל השירותים של חלונות והאפליקציות השונות.
14. עבור לכפתור שמור שינויים ולחץ enter.

הגדרה המתייחסת לשפת הקלדה במקלדת

הגדרה זו מתייחסת לסוגי שפות הקלדה המקובלות ביותר באיזורינו, השפות הן עברית (עברית), אנגלית (ארצות הברית), רוסית (רוסיה), ערבית (ערב הסעודית). כמובן שאם נחוצות שפות אחרות ניתן להגדירן בהתאם. פעל באופן הבא:
 1. לחץ על צירוף המקשים מקש חלונות+I (מקש נון סופית בעברית).
 2. כשחלון ההגדרות נפתח, המיקוד ימצא בתיבת החיפוש. הקלד את המילה שפה, המערת תשלים את המילה עם האפשרויות המגוונות ועם חץ למטה בחר בערוך אפשרויות שפה ולוח מקשים.
 3. יפתח חלון אזור ושפה כשהמיקוד ימצא בברירת המחדל של שפת ההקלדה, בחלונות בעברית המיקוד יהיה עברית ובאנגלית המיקוד יהיה English. לחץ enter ועבור לכפתור אפשרויות ולחץ על מקש רווח.
 4. עבור עם Tab וחצים להגדרת סוג השפה העברית, במידה וקיימת שפת מקלדת עברית (סטנדרתית) עליך להסירה ולהגדיר אך ורק עברית (עברית). ההסרה תתבצע על ידי ביצוע enter על השפה ומעבר לכפתור הסר ואישור עם enter.
 5. לחץ Backspace כדי לצאת מהגדרת סוג השפה העברית.

הגדרת איזור וזמן

הגדרת איזור וזמן במחשבך הינה קריטית לשימוש בקורא מסך JAWS, הגדרה לא נכונה תגרום להתקנה שלא תתאים לאופן הפעולה של התוכנה באזורינו (ישראל).
מערכת ההפעלה חייבת להיות מוגדרת באופן הבא:
למשתמשים בתצוגת חלונות בשפה העברית - לשונית תבנית מכוונת לעברית (ישראל), לשונית מיקום מכוונת לישראל. לשונית ניהולי במסגרת שפה עבור התוכניות שאינן תוכניות Unicode מכוונת עברית (ישראל).
למשתמשים בתצוגת חלונות בשפה האנגלית - לשונית Format מכוונת ל (English (United States, לשונית Location מכוונת ל Israel. לשונית Administrative במסגרת  Language for non-Unicode Programs  מכוונת ל (Hebrew (Israel. 
במידה ואחת מאפשרויות אלה אינן מתקיימות פעל באופן הבא:
 1. לחץ פעם אחת על מקש חלונות והקלד intl.cpl ולחץ enter.
 2. למשתמשים בתצוגת חלונות בשפה העבריתבעת פתיחת חלון איזור, המיקוד נמצא בתיבת הבחירה תבנית, עם חץ למטה או למעלה בחר עברית (ישראל).  למשתמשים בתצוגה בשפה האנגלית יש לבחור אנגלית (ארצות הברית).
  חשוב לציין,
  שהגדרת לשונית תבנית (בלבד) חייבת להתחשב ולהתאים לשפת תפריטי Office שמותקן במחשבך, וזאת מכיוון שתוכנת JAWS מתבססת על הגדרה זו וכדי לקבל חיווי מלא ומתאים בעת הניווט בתוכנות ה Office הגדרה זו חייבת להיות נכונה.
 3. לחץ Control+Tab למעבר ללשונית מיקום ובתיבת הבחירה בחר ישראל.
 4. לחץ Control+Tab למעבר ללשונית ניהולי ועבור לכפתור שינוי איזור המערכת תחת המסגרת שפה עבור התוכניות שאינן תוכניות Unicode ולחץ enter.
 5. בתיבת הבחירה בחר ישראל.
 6. עם מקש Tab עבור לכפתור אישור ולחץ enter. מערכת ההפעלה תבקש לבצע איתחול למחשבך, לחץ על מקש אישור.

מצב Tablet

ראשית יש לבטל את מצב זה אלא אם המחשב בעל מסך מגע והמשתמש מודע להפעלת מצב Tablet.
מערכת חלונות 10 כוללת שתי תכונות תצוגה עיקריים, תצוגת שולחן העבודה המסורתית והמוכרת עם כל האייקונים, ותצוגת Tablet שבה מופיעים התפריטים בצורת אריחי Metro, תצוגה אשר מיועדת לעבודה עם מחשבים בעלי מסך מגע.קיימים מצבים בהם תצוגת המחשב שונתה מסיבה כלשהי למצב של תצוגת Tablet ולא ניתן למצוא את האייקונים הרגילים שבשולחן העבודה.
על מנת לחזור לתפריט הסטנדרטי של שולחן העבודה, פעל באופן הבא:
 1. פתח את מרכז הפעולות בעזרת צירוף מקשי המקלדת Windows+A.
  למחזיקי עכבר ניתן 
  בצע קליק עם העכבר על הסמל (המרובע) מרכז הפעולות שבמגש המערכת.
 2. לחץ Tab עד לאפשרות מצב Tablet  
 3. לחץ על מקש רווח לביטול מצב Tablet  
 
© כל הזכויות שמורות לחברת לטס טוק בע"מ