לחץ Alt + 1 כדי לעבור לתפריט הקטגוריות של מדור זה.

שדרוג/התקנת מערכת ההפעלה הקיימת לחלונות 10

חלונות 10 של מיקרוסופט כבר פה, מיקרוסופט ממשיכה לתת את הטון, ולנו לא נותר אלא ליישר קו. בתחילת חודש אוגוסט 2015 חברת מיקרוסופט הפיצה את מערכת ההפעלה החדשה שלה שנקראת, חלונות 10. במאמר זה נשתדל לפרט מהם ההשלכות לכל לקוחותינו, ואיך ניתן להתמודד עם המצב החדש.
חשוב לזכור, מכיוון שמדובר בבסיס המערכת שתפקידה לארח את כל התוכנות שבהן נשתמש, אנו חייבים להביט קדימה אל העתיד, ולהישאר עדכניים בטכנולוגיה שמתפתחת.
למי שעדיין לא החליט לשדרג ואו להתקין מחדש את חלונות 10 כדאי לבצע זאת בהקדם האפשרי ולא להישאר מאחור. בחלוף הזמן, מיקרוסופט מפיצה את מערכת ההפעלה במספר מהדורות ומוציאה עדכונים כל הזמן. חשוב לעדכן את מערכת חלונות באופן תדיר, לעיתים מה שיעשה את ההבדל אם תוכנות הנגישות יעבדו כראוי זה עדכון של חלונות או עדכון של דרייבר כרטיס המסך של המחשב.
כדאי להיות מקוון ולעקוב אחר הודעות של חברת Microsoft בנושא חלונות 10, https://www.microsoft.com/en-us/accessibility/windows10upgrade
נכון לתאריך מאי 2019 מערכת ההפעלה העדכנית של חלונות 10 הינה גרסת 1903, עדכון גדול שנקרא עדכון היוצרים של האביב לחלונות 10.  ניתן לשדרג או להוריד מאתר מיקרוסופט קבצי התקנה ל DVD ואו להתקן USB עבור התקנת חלונות לגרסה זו.
בגרסה זו ישנם שינויים במקומות מסויימים ובמיוחד בתפריט הגדרות.
לבדיקת מערכת ההפעלה שברשותך הקלד את הפקודה WinVer בתיבת העריכה Windows+R.

אלו תוכנות ימשיכו לעבוד במערכת ההפעלה חלונות 10?

נכון לכתיבת מאמר זה (מאי 2018), רוב התוכנות המוכרות שלטס-טוק מספקת ומותאמות לעבודה עם חלונות 10 בגרסאות השונות, ראה פירוט למטה,
 • אופיס 2010 , 2013 , 2016, 2019.
 • תוכנת ההמרה ABBYY FineReader בגרסאות 11, 12, 14.
 • קורא מסך JAWS18 ומעלה. 
 • קורא מסך JAWS17 עד חלונות 10 גרסה 1703.
 • תוכנת הגדלה מסוג MAGiC13.1 עד חלונות 10 גרסה 1703.
 • תוכנת הגדלה מסוג ZoomText10.1 שנרכשה החל מיוני 2015 עד חלונות 10 גרסה 1703. גרסת ZoonText11.8 תומכת בחלונות 10 גרסה 1803.
 • חבילת התוכנה ZoomText Fusion 2018.1804 חלונות 10 גרסה 1803.

למי כדאי לשדרג לחלונות 10?

באופן כללי לכולם מומלץ להתקין את חלונות 10 ולהנות מחווית עבודה איכותית, אך לפני כן יש לוודא, איזה תוכנות ימשיכו לעבוד ואיזה לא.
חשוב לזכור, אי התמיכה של תוכנות הנגישות במערכת ההפעלה 10 תלוייה אך ורק בחברת מיקרוסופט, מכיוון שמערכת חלונות 10 משתנה מעל לעת על ידי עידכונים. היצרנים השונים של תוכנות הנגישות משתדלים כל הזמן להפיץ עדכונים שיתמכו במערכת חלונות העדכנית, לעיתים ללא עלות ולעיתים העדכונים כרוכים בעלות מסויימת.
על מנת לברר אלו גרסאות של תוכנות יתמכו בחלונות 10, על המשתמש ליצור קשר עם ספק התוכנה או ספק המחשב ולברר את משמעות של המעבר לחלונות 10. לחלק מהיצרנים לוקח זמן להתאים את התוכנה למערכת החדשה, ולעיתים המחשב ישן מידיי כדי לעבוד איתו עם חלונות 10. לכן כדאי להתייעץ עם הספק או פשוט לגלוש לאתר הבית של היצרן ולבדוק את התייחסותם למערכת החדשה.

תוכנות שלא יעבדו בחלונות 10

לכל משתמשי JAWS שברשותם גרסאות מתחת לגירסה 16, התמיכה בחלונות 10 בגרסה מתקדמת יותר מתחילה רק בגרסה JAWS17 ואילך.
לכל משתמשי MAGiC שברשותם גרסאות מתחת ל 13.1, ולכן מומלץ לשדרג לתוכנה חליפית שנקראת ZoomText או Fusion המיוצרת על ידי אותו יצרן.
מנועי דיבור ישנים כמו Aharon Dadi, Ron
מומלץ מאוד לבחון את דרישות חומרת המחשב עבור כל מוצר לשים לב לנתונים כמו, מעבד, זיכרון, דיסק קשיח במהירות טובה.

דרישות חומרת מחשב מומלצות להתקנת חלונות 10

למרות שמיקרוסופט מכריזה על חומרת מחשב מאוד מינימלית, אנו מציעים ללקוחותינו את החומרה הבאה המביאה התחשבות גם בתפעול הולם של תוכנות הנגישות הנמכרות על ידינו.
 • מעבד i5 מסדרת 5000 ומעלה.
 • זיכרון 8gb ומעלה
 • כונן קשיח בעל מהירות של 7200RPM , מומלץ כונן אלקטרוני מסוג SSD.
 • כרטיס מסך מוכר וסטנדרטי כמו Intel, Nvidia
 • כרטיס קול מוכר וסטנדרטי.
 • תוכנת קושחה (BIOS , UEFI) המעודכנת ביותר שניתן להשיג מאתר היצרן של המחשב

לסיכום

לפני ביצוע מהלך משמעותי של שדרוג לחלונות 10, בדוק אם התוכנות שלך תומכות במערכת זו.
חומרת מחשב ישַנה יותר מ 3 שנים בדרך כלל תהווה בעייה עקב דרישות משאבים בינוניות עד גבוהות של מוצרי הנגישות. דרישות חומרה שאינן מספקות, תִגרוֹמנה לחוויית שימוש איטית עד בלתי אפשרית.
ניתן להתייעץ עם חברת לטס-טוק לפני שמחליטים לבצע פעולה שלא תהיה חזרה ממנה.
© כל הזכויות שמורות לחברת לטס טוק בע"מ