לחץ Alt + 1 כדי לעבור לתפריט הקטגוריות של מדור זה.

מדריך להגדרת תצוגה בחלונות עבור משתמשים בעלי לקות ראייה

לקות הראייה הינה קשת רחבה מאוד של סוגי לקויות שונות, לכל משתמש הגדרות המסויימות המתאימות לו במראה תצוגת תוכן המחשב והאינטרנט. מדריך זה משתדל לתת מענה בסיסי למשתמשי לק"ר (לקויי ראיה) בתצוגת מערכת ההפעלה של חלונות ללא תוכנות עזר, ומנקודה זו כל משתמש יוכל "לגזור" לעצמו את ההגדרה הראוייה והמתאימה לו. במקרים רבים משתמש לק"ר חייב לשנות את אופן התצוגה על גבי המסך על מנת להשתמש בצורה מייטבית במחשב, השינויים בתצוגה מתבטאים בצבעי רקע, גודל, עובי וצבעי גופן, ולעיתים מרחק מתצוגה.

חשוב לציין, ההסבר הינו תמציתי ואינו נותן מענה להגדרת תצוגה מושלמת, במיוחד בהגדרות דפדפני האינטרנט (עקב הדינמיות במראה האתרים), אך ניתן להגיע להגדרות משביעות רצון.

אין להעתיק, לשנות, להסיר לוגו ולהשתמש במסמך זה ובחלקים ממנו על ידי גורם כלשהו שלא הורשה על ידי עורך המסמך. 

תמיד מומלץ להשתמש בברירת המחדל של הרזולוציה הטבעית המומלצת על ידי כרטיס המסך במחשב, מומלץ ואף חובה לא להוריד את רזולוציית התצוגה לרמות קטנות, לדוגמה: 1024x768, רזולוציה ברמה כזו תגרום להעלמת פרטים חשובים מהתצוגה כמו, חלקי מידע באתרי אינטרנט, הסתרת חלקי מיידע בחלונות של מערכת ההפעלה ובמקרים מסויימים תצוגה "מגורענת" שאינה איכותית. ניתן לפצות ולהגדיל את התצוגה ללא שינוי של הרזולוציה הטבעית המומלצת של כרטיס המסך, בעזרת לחיצה והחזקה של מקש Control ושימוש בגלגלת העכבר ובהגדרות בהמשך. במידה והגדרות התצוגה במדריך זה עדיין אינן עוזרות מומלץ לשקול ולרכוש תוכנת הגדלה מקצועית.

משתמשי חלונות 10

כידוע, בכל שנה חברת Microsoft משחררת שני עדכונים גדולים (עדכון שנמשך עד כ 40 דקות), האחד בתחילת השנה והשני לקראת סוף השנה. נכון לתאריך מאי 2020 גרסת חלונות 10 הינה 2004. כדי לדעת את גרסת חלונות פתח את תפריט חלונות והקלד באנגלית WinVer ולחץ enter, בחלונית שתיפתח קרא את השורה השנייה גרסה 2004 (xxxxx). הגדרות במערכת ההפעלה 10 משתנות מעת לעת (עדכונים של מיקרוסופט) ובחלקן לא ניתן לבצע את השינויים שניתן היה לבצע במערכות קודמות. למרות זאת עדיין ניתן לבצע שינויים כמו: שינוי גודל והדגשת גופנים של כותרות חלון, תפריטי חלון ועוד. תצוגת חדות גבוהה, שינוי תצוגת DPI, הגדרת Clear Type, לכן צריך לדעת היכן הגדרות אלו ואיך להגיע אליהן. במדריך זה ננסה לגעת בחלק מההגדרות החיוניות למשתמשים הזקוקים לשינוי תצוגה. לגולשים באינטרנט מומלץ לקרוא את סעיף שינוי תצוגה בדפדפני האינטרנט בהמשך.

תצוגת חדות גבוהה

בחירת מראה תצוגה עם רקע שחור וכיתוב בהיר יכול להוות בהרבה מקרים פתרון הולם. לאחר בחירת ערכה מתאימה ניתן לבצע תיקונים קלים באופי התצוגה ולהגיע במהירות למראה חלונות הולם.

היכן נמצאת הגדרה זו?

לחץ על מקש ימני של עכבר (Application) במקום ריק בשולחן העבודה.
לחץ על התאם אישית.
לחץ על ערכות נושא.
חפש את הקישור הגדרות חדות גבוהה.
בתיבת האפשרויות החירת ערכת נושא ובחר בערכה המתאימה לך.
כדאי לדעת, ניתן לשנות נתונים שונים כמו צבעי טקסט, צבעי קישורים, צבעים של כפתורים.
לדוגמה, ניתן לבחור בערכת חדות גבוהה #1 ולשנות את צבע הטקסט לצבע לבן ואת צבעי הקישורים לצבע כתום וכן הלאה. לאחר שהערכה הוגדרה בצורה האופטימאלית למשתמש ניתן לשמור אותה.        

תצוגת DPI

שינוי הגדרת תצוגת Dot Per Inch הינו חשוב מאוד ויש לתת עליו את הדעת, שינויי קיצוני מידיי יגרום לתצוגה בעייתית ושינוי קטן מידיי יהיה לא יעיל. חוקיות שינוי ה-DPI הינה מאוד פשוטה, יש להגדיל את אחוזי המראה עד לגבול בו עדיין מצליחים להבחין בכל האלמנטים של החלונות השונים ובמיוחד בכפתורים שבתחתית כל חלון. אחוזים גבוהים מידיי יגרמו להסתרת חלק מכפתורי החלונות הסטנדרטים שבתחתית (כפתורים אישור ביטול) דבר שיגרום לחוסר ייעילות בעבודה שותפת.

היכן נמצאת הגדרה זו?

לחץ מקש ימני של עכבר במקום ריק בשולחן עבודה.
בחר באפשרות הגדרת תצוגה.
בחלון ההגדרות שנפתח, גלגל את התצוגה כלפי מטה ולחץ על הקישור הגדרות תצוגה מתקדמות.
בחלון ההגדרות שנפתח, גלגל את התצוגה כלפי מטה ולחץ על הקישור שינוי גודל מתקדם של טקסט ופריטים אחרים.
לחץ על הקישור להגדיר רמה מותאמת אישית של שינוי קנה מידה.
בחר או הקלד בתיבה את המספר הנוח לך.
מומלץ לכוון למצב של 125%-130% ובחן את התוצאה, השינויי יחול רק בעת היציאה והחזרה לחשבון המשתמש בו בוצע השינוי.

גודל של גופני המערכת

תכונה זו יכולה לעזור באופן משמעותי ומאוד יעילה מכיוון שהיא כוללת שינויי כללי במערכת חלונות ובכל האפליקציות הסטנדרטיות המותקנות במחשב כך שאין צורך להגדיר תצוגה בכל אפליקצייה בנפרד.

היכן נמצאת הגדרה זו?

 במערכות הפעלה גרסה 2004 ניתן לשנות את גודל הגופן על ידי הזזת מחוון שקובע את גודל הטקסט

לחץ על צירוף המקשים Windows+I לפתיחת חלון ההגדרות של Windows.
בחר בנוחות גישה.
וודא שהמיקוד נמצא על הנושא מסך.
בחלון השמאלי (בהנחה ששפת התצוגה בשפה העברית) לחץ עם סמן העכבר על מחוון ההזזה של הגדל טקסט וגרור את מחוון זה שמאלה. מומלץ לא להגדיל בצורה מוגזמת על מנת לא לאבד פרטים במסך.
לחץ על כפתור החל.

כדאי לדעת, ניתן לשנות חלק מתכונות הגופנים בעזרת שירות חיצוני. לחץ על הקישור שינוי גודל והדגשת גופנים בעזרת שירות חיצוני.
בחר את הנושא שברצונך להגדיל. מומלץ לא להגדיל את הגופן בצורה מוגזמת על מנת לא לאבד פרטים במסך, כמון כן ניתן להדגיש את הנושאים העיקריים כמו, פסי כותרות ותפריטים.

טקסט Clear Type

זהו מנגנון שפותח על יד מיקרוסופט ומיועד לשפר את אופן קריאת הטקסט במסכי LCD ובמסכים שטוחים. 
בעת הפעלת המנגנון יופיעו מספר תמונות בצורת פסקאות טקסט שבהן תתבקש לבחור איזו פיסקה ברורה וחדה יותר לקריאה, למרות שמערכת חלונות מכוונת את אפשרות זו למצב אופטימלי, עדיין ניתן להפעילה ולעקוב אחר התפריטים עד לסיום ההגדרה.  

היכן נמצאת הגדרה זו?

לחץ על מקש ימני של עכבר במקום ריק בשולחן העבודה.
לחץ על הגדרות תצוגה.
לחץ על הגדרות תצוגה מתקדמות.
לחץ על טקסט Clear Type.
עקוב אחר התפריטים עד לסיום.

שינוי גודל וסוג סמן העכבר

ניתן לשנות את ניראות הגודל והצבע של סמן העכבר במגבלות שחברת מיקרוסופט מאפשרת, וניתן להוריד סמני עכבר מאתרים שמאפשרים זאת באופן חופשי.

היכן נמצאת הגדרה זו ?

לחץ פעם אחת על תפריט התחל והקלד את המילה mouse, מערכת ההפעלה תשלים את המילה ל Mouse Settings, לחץ enter לפתיחת הגדרות העכבר.
בחלון שנפתח עבור לקישור Additional mouse settings ולחץ enter
בחלונית שנפתחה עבור ללשונית Pointers ובעברית מצביעים
לחץ Tab למעבר לתיבת הבחירה Scheme ובעזרת חץ למטה או למעלה בחר במצביע העכבר המתאים לך. ניתן לבחור ב Windows Standard (extra large) (system scheme) 
עבור עם Tab לכפתור OK ולחץ enter.

החל מחלונות 10 גרסת 1909, ניתן לנווט לנוחות גישה שבחלון ההגדרות או לחץ Win+I, בחר בסמן העכבר,
לחץ על שנה אפשרויות אחרות של העכבר
לחץ על התאם את גודל העכבר והסמן
יש להזיז את המחוון השייך לשנה את גודל המצביע.
לבחירת צבע מסויים יש לבחור בריבוע עם אייקון בצורת "פיצה" שמופע מתחת למחוון, ולבחור בצבע הרצוי.

שיפורים של ביצועי תצוגה

ניתן לשפר את ביצועי התצוגה כמו הנפשת תפריטים והסרת צללים מתחת לחלונות ולסמן העכבר. ביטול של הנפשות ותצוגות מוצללות יכולות לעיתים לשפר את ביצועי התצוגה ולכן מומלץ לבחון את אפשרות זו.

היכן נמצאת הגדרה זו ?

לחץ מאפיינים על אייקון מחשב זה.
בחלון מערכת שיפתח יש ללחוץ על כפתור שנה הגדרות.
בחלון מאפייני מערכת שיפתח יש ללחוץ על לשונית מתקדם ולאחר מכן ללחוץ על כפתור הגדרות תחת המסגרת ביצועים.
כשהמיקוד נמצא על אפקטים חזותיים, בחר בכפתור הבחירה כוונן עבור הביצועים הטובים ביותר.
לחץ על כפתור אישור לסגירת החלון
ניתן לבצע התאמה אישית על ידי בחירת כפתור בחירה מתאים ולאחר מכן לעבור על רשימת ההגדרות ולהחליט איזה הגדרה תבוטל.

שינוי תצוגה בדפדפני האינטרנט

בכל דפדפן ניתן לבצע הגדרות תצוגה במגבלות מסויימות. לכל דפדפן יש את ההגדרות שלו ואף תוספים שניתן להתקין ובעזרתם לשנות את אופי התצוגה, בעת גלישה באינטרנט חשוב להיות אינטראקטיבי ואם צריך לשנות דפדפן ואו תצוגה של גלישה בלבד ניתן להשתמש בקיצורי מקשים של תוכנת ההגדלה, ואו הדפדפן עצמו.
חשוב לציין, כל דפדפן יכול להתנהג אחרת עם אתר אינטרנט כזה או אחר ולכן למשתמשי תוכנות הגדלה מקצועיות רצוי לבדוק גלישה "חלקה" וללא בעיות עם התוספים שנוספו לדפדפן.

Internet Explorer

כדאי לדעת, Microsoft החליטה שדפדפן זה כבר אינו קיים במערכות החדשות ובמקומו פותח דפדפן שנקרא Microsoft Edge המתבסס על הדפדפן הידוע Chrome. ניתן להבחין זאת באייקון החדש ובתפריטי הדפדפן שמאוד דומים ל- Chrome.
יש לפתוח את תפריט הדפדפן (בשפת ממשק בעברית, לחץ על שלוש נקודות משמאל לשורת הכתובת) 
לבחור בהגדרות, ולאחר מכן במראה.
ניתן לשנות ערכת נושא, מרחק מתצוגה, ובתחתית העמוד לשנות את סוגי הגופנים.

דפדפן Google Chrome

לדפדפן גוגל כרום ניתן להוסיף תוספים שונים עבור תצוגות של רקע שחור וכיתוב לבן, לדוגמה: לחץ על הקישור חנות האינטרנט של גוגל כרום לכניסה לעמוד התוספים של גוגל כרום.
בתיבת החיפוש הקלד ניגודיות גבוהה או Invert Color ובחר והתקן את אחד מהתוצאות שהתקבלו. במידה והתוסף אינו מתאים למשתמש ניתן להסירו בקלות.
בדרך כלל התוסף ימקם אייקון משמאל לשורת הכתובת של הדפדפן ובלחיצה על אייקון זה ישתנה המראה.
רשימת תוספים למראה של כיתוב לבן על רקע שחור:
תוסף Dark Night, משנה את המראה של chrome לשחור ולא משנה את מראה התמונות באתר.
תוסף Dark Reader, משנה את תוכן אתרי האינטרנט לרקע שחור וכיתוב לבן, לתוסף זה יכולת שינוי והגדרה של תכונות שונות כמו בהירות ועוד.
תוסף Invert Page Colors
תוסף ייחודי ל google chrome  Change Colors Chromeהמאפשר שינוי אינדיבידואלי של רקע, טקסט, קישורים, וקישורים שהופעלו בעבר. כמו כן ניתן להפעיל את התוסף מקיצורי מקלדת.

דפדפן Mozilla FireFox

לדפדפן זה ניתן לגשת לתפריט אפשרויות (בתפריט בעברית, פינה שמאלית למעלה), בתפריט הצידי שבצד ימין סמן את האפשרות תוכן.
בתוכן שבמרכז החלון, שים לב לאפשרות של גופנים וצבעים, השתמש בכפתור מתקדם או למסתנוורים בתצוגה הטבעית ניתן להשתמש בכפתור צבעים שמספק פתרון הולם.
ניתן להתקין תוסף שנקרא Invert Colors ולתפעלו על ידי לחיצה על אייקון בצורת נקודה שממוקם משמאל לתיבת החיפוש של הדפדפן או להשתמש בקיצור מקשים Alt+Shift+R, התוסף נותן מענה בסיסי וטוב למשתמשים שזקוקים להיפוך צבעים בגלישה באינטרנט.
חשוב לציין, קיימת אפשרות סימון לביטול היפוך צבעי תמונות.

טיפים והבהרות

רוב הפעולות יבוצעו בעזרת סמן העכבר, אך עדיין דרוש ידע מינימלי בהכרת מיקום מקשי המקלדת הן בעברית והן באנגלית.
יש להשתמש ברזולוציית המסך המרבית שמתאפשרת על ידי כרטיס המסך.
אין לשנות את גודל טקסט בתצוגת DPI לרמה שתסתיר חלק מהפריטים בחלון כלשהו. (הסבר בהמשך).
מקש התחל הינו מקש המיועד לפתיחת תפריט התחל של מערכת חלונות ובנוסף עם צירוף מקשים אחרים הוא מסוגל לבצע פעולות שונות ומגוונות, מיקומו בפינה השמאלית התחתונה של המקלדת ועליו ציור של סמל חברת מיקרוסופט.
כשמתפעלים צירוף של יותר ממקש אחד במקלדת, על המשתמש לבצע את סדר הפעולות הבאות, לדוגמה, הפקודה התחל+צ שמשמעותו להעביר את המיקוד של מערכת ההפעלה לשולחן העבודה, לחץ על מקש התחל והחזק אותו לחוץ ואז צרף את מקש צ, עזוב מיד את שני המקשים.
חשוב לציין, השהיית הלחיצה למשך זמן רב מידיי תגרום למערכת ההפעלה לבצע את פעולת הלחיצה מספר פעמים ומטרתנו היא, לחיצה חד פעמית.
במקרים מסויימים למיקום המחשב בחדר חשיבות רבה מאוד כמו כן לתאורה ולאופן הצללת האור הנכנס מהחלון.
איך מערכת חלונות עובדת?,
כל תוכנה שמותקנת במחשב מורכבת מרצף של חלונות ובתוכם תוכן של תיקיות וקבצים או אלמנטים כלשהם כפי שהוסבר בסעיף קודם. החוקיות היא שרק חלון אחד יהיה פעיל בכל פעם והמיקוד יתייחס אך ורק לחלון זה, ניתן לזהות זאת על ידי צבע כותרת החלון, לעולם לא יהיו שני חלונות  פעילים בו זמנית. ככלל כל חלון מורכב מכותרת החלון, תפריטי החלון, ותוכן החלון.
מושגים, אלמנטים ותיבות שיחה בחלונות שכדאי לדעת:
 • Edit Box, תיבת עריכה, תיבה שבה ניתן להקליד. לדוגמה תיבת החיפוש של Google.
 • Select Combo Box, תיבת בחירה, תיבה שבה ניתן לבחור עם חיצים נושאים מתוך רשימה.
 • Edit Combo Box, תיבה משולבת שבה ניתן גם להקליד וגם לבחור נושא מתוך רשימה שהאתר מציע.
 • Radio Button, כפתורי בחירה, אלו הם שורות שמוצגות לבחירה על ידי המשתמש, הבחירה נעשית בעזרת חיצים.
 • Check Box, תיבת סימון, משמש לסימון אופציות שמוצעות ע"י האפליקציה, לדוגמה אני מסכים לתנאי הרישיון, הסימון יתבצע בעזרת מקש הרווח במקלדת.
 • Frame,  מסגרת שתוחמת קבוצת אלמנטים ששייכים לאותו נושא, לדוגמה מסגרת מערכת בחלון מאפיינים של סמל מחשב בשולחן העבודה.
 • Address Box,  שורת כתובת שבה ניתן להקליד כתובת אינטרנט.
 • Link, קישור שמצביע על תוכן או הורדת קבצים כלשהם.

שיפור צבע גופן ורקע במסמכי PDF

 • ההסבר מתייחס לדפדפן PDF מסוג Adobie Reader DC.
  לעיתים ישנם משתמשים שמסתנוורים מהתצוגה ש Adobie Reader מציג (שחור עם רקע לבן), ניתן לשנות את תצוגת מסמכי ה PDF לחדות גבוהה, לדוגמה, טקסט לבן עם רקע שחור. לשם כך יש לפתוח את Adobie Reader ולנווט לתפריט עריכההעדפות (ובקיצור Control+K). כשחלון העדפות נפתח נווט לתפריט נגישות, סמן את האפשרות הפוך צבעי מסמך, סמן את כפתור הבחירה צבע מותאם אישית ובחר את צבעי רקע עמוד ומלל מסמך. וללחוץ על אישור.
 • במידה ותוכנת ההקראה אינה מקריאה את תוכן הטקסט, יש להיכנס לתפריט העדפות בעזרת Control+K, לבחור בתפריט כללי, ולהוריד את הסימון מהשורה הפעל מצב מוגן עם האיתחול. וללחוץ על אישור.
 • כמו כן מומלץ לבטל את סעיף ה- (Security (Enhanced

שינוי צבע גופן ורקע עריכה ב- 2019 ,Word 2013, 2016

ניתן לבצע בתפריטי ה- Word (לשינוי רקע העריכה בחר בלשונית עיצוב, צבע עמוד. שינוי צבע הגופן בחר בלשונית בית, צבע גופן). שמור את ההגדרות כתבנית של Word (סיומת .dotm).
שינוי צבעי תצוגה בדפדפן אינטרנט בגרסאותיו הישנות. ניתן לבצע מתפריט הדפדפן IE (כלים, אפשרויות, לשונית כללי ולחיצה על כפתור הצבעים שבתחתית החלון).

© כל הזכויות שמורות לחברת לטס טוק בע"מ