מה חדש בתוכנת קריאת המסך JAWS 2022

עמוד זה מתאר את התכונות והשיפורים החדשים הזמינים ב-JAWS 2022. שימו לב כי שיפורים נוספים יהיו זמינים בעדכונים עתידיים לגרסה זו.

מומלץ להאזין ל מפגש מוקלט עם מנהל המוצר של JAWS, Eric Damery בנושא כל החידושים הכלולים ב-JAWS 2022.

לנוחיותך, ניתן לנווט בקלות למקומות הבאים:

תכונות כלליות של JAWS 2022

תמיכה ב-Windows 11

גרסת JAWS 2022 מספקת תמיכה ראשונית במערכת ההפעלה החדשה, Windows 11. התמיכה תשתפר עם הזמן תוך כדי עדכוני JAWS השונים. כמו כן גרסה זו ממשיכה לתמוך גם ב-Windows 10.

יבוא הגדרות אוטומטי ממהדורות קודמות

בעת שדרוג לגרסה חדשה של JAWS, כל ההגדרות המותאמות אישית ממהדורות קודמות מיובאות כעת באופן אוטומטי. הדבר כולל תכונות כגון פרופילי דיבור, הגדרות ברייל, מילונים, הגדרות שנוצרו עבור יישומים מסוימים, ועוד. בשונה ממהדורות קודמות, היבוא הינו שקט לחלוטין, ומתבצע ללא הופעת חלונות או תיבות דו-שיח כלשהן. במידה והיבוא מתבצע באופן תקין, נפתח חלון המאפשר להגדיר את אפשרויות הפעלת JAWS עם עליית המחשב. תכונת יבוא ההגדרות האוטומטית החדשה תיבא הגדרות מגרסאות JAWS 2021 ו-2020 בלבד. הגדרות מגרסאות קודמות יותר ניתן להעביר באופן ידני.

אפשרות חדשה לשחזור הגדרות יצרן

ניתן כעת להשתמש באפשרות שחזור הגדרות היצרן החדשה הממוקמת בתפריט האפשרויות של JAWS על מנת למחוק הגדרות שהועברו מגרסה קודמת ולהפעיל את JAWS מחדש ללא הגדרות כלל, כפי שקורה לאחר התקנה נקיה של התוכנה. אפשרות זו מיועדת למקרים בהם יבוא הגדרות מגרסה קודמת של JAWS הוביל לתוצאות בלתי רצויות ותפקוד לא תקין של התוכנה.

מפצל הצלילים

בגרסת JAWS 2021, הוספנו תכונה המאפשרת להנמיך את עוצמת הדיבור של JAWS באופן בלתי תלוי מעוצמת השמע של המערכת על מנת להקל על האזנה לשמע המופק מיישומים אחרים. גרסת JAWS 2022 לוקחת את יכולת זו צעד נוסף קדימה, על ידי מתן האפשרות להצמיד את הדיבור של JAWS לאוזן אחת כאשר השמע מהיישומים הנוספים מוצמד לאוזן השניה, בעת שימוש באוזניות או רמקולים סטריאופוניים. הדבר מסייע בהמשך עבודה חלקה עם JAWS תוך כדי השתתפות בפגישות Zoom, Teams, שיחות Skype, או עבודה עם סרטוני Youtube.

לפיצול השמע, יש לבצע את הפעולות הבעות:

 1. יש ללחוץ על INSERT+רווח ולאחר מכן על האות V להפעלת שכבת העוצמה.
 2. יש ללחוץ על האות B מהמילה Balance, ולאחר מכן ניתן לבצע את הפעולות הבאות:
  • לחיצה על החץ השמאלי תצמיד את הדיבור של JAWS לשמאל ואת השמע מהיישומים האחרים לימין.
  • לחיצה על החץ הימני תצמיד את הדיבור של JAWS לימין ואת השמע מהיישומים האחרים לשמאל.
  • לחיצה על החץ העליון תשחזר את המצב כך שהדיבור של JAWS והשמע של היישומים האחרים יושמע בשני הצדדים.

החלפת שפות מהירה עבור משתמשי ברייל

משתמשים הדוברים מספר שפות, כגון עברית וערבית, נהנו עד כה מהיכולת להחליף בין שפות ההקראה ומנועי הדיבור באופן מהיר ויעיל, אך אפשרות זו אינה הייתה זמינה למשתמשי ברייל. משתמשי ברייל היו צריכים לעבוד עם טבלת ברייל בודדת בכל עת, הן עבור קריאה והן עבור הקלדה, מה שהיה מקשה מאד על היכולת לעבוד עם מספר רב של שפות בו-זמנית.
JAWS 2022 מביא איתו פיתרון לבעיות הללו, באמצעות תכונת פרופילי ברייל חדשה.
באמצעות תכונת פרופילי הברייל החדשה, ניתן לבצע את הדברים הבאים:

 • ניתן להגדיר מספר פרופילים, עבור מספר שפות, ולעבור ביניהם בלחיצת כפתור. בצגי ברייל מסוג Focus, ניתן ללחוץ על אקורד של נקודות 2-3-4-5-7 (נקודות 2-3-4-5-7+רווח)< למעבר בין הפרופילים המועדפים שהוגדרו. בגרסה העברית, הפרופילים עבור עברית ואנגלית מוגדרים כמועדפים.
 • ניתן לקבוע בנפרד מה תהיה טבלת הקריאה ומה תהיה טבלת ההקלדה עבור כל פרופיל. למשל, ניתן לקבוע כך שטבלת הקריאה תמיד תהיה טבלת הברייל הישראלית בעברית, אך טבלת ההקלדה תהיה הטבלה הערבית, מבלי לפגוע בטבלת הקריאה.
 • ניתן לקשר בין שפת המקלדת לבין שפת ההקלדה בברייל, כך שתהיה התאמה מלאה בין השתיים. למשל, בעת לחיצה על ALT+SHIFT על מנת לעבור בין שפות המקלדת השונות, למשל עברית או אנגלית/ערבית, טבלת ההקלדה בברייל תוחלף גם היא באופן אוטומטי כך שאין צורך להחליפה באופן נפרד. אפשרות זו פעילה כברירת מחדל בגרסה העברית וניתנת לביטול במידת הצורך.
 • ניתן לעבור במהירות בין ברייל ספרותי לממוחשב (לא רלוונטי לטבלאות ברייל בעברית בשלב זה).
 • ניתן להפעיל מצב זיהוי שפות אוטומטי עבור טבלאות ברייל ספרותי, כך שתתאפשר קריאה של מלל ביותר משפה אחת בעת שימוש בסוג זה של טבלאות ברייל.

את כל הגדרות הברייל החדשות, ניתן למצוא בתוך מרכז ההגדרות של JAWS, תחת קבוצת ברייל, ובתוכה קבוצת התרגום. הפריט החדש מכונה "פרופילי ברייל".

הפסקת התמיכה במערכות ההפעלה Windows 7 ו-Windows 8.1

הטכנולוגיה מתקדמת כיום בקצב מהיר מאד. עדכונים שוטפים למערכות ההפעלה יוצאים כמידי חודש עם שינויים מרחיקי לכת ברוב המקרים המשפיעים על תפקודן התקין של תוכנות קריאת מסך. על מנת להבטיח ש-JAWS יעבוד בצורה מיטבית עם מערכות ההפעלה העדכניות ביותר, אנו מסירים את התמיכה במערכות הפעלה קודמות, דבר שיאפשר ל-JAWS לפעול בצורה זריזה וחלקה יותר על מערכות חדשות, מבלי הצורך להתחשב בבדיקות ופגיעת תפקוד במערכות הפעלה קודמות. משמעות השינוי היא כדלקמן:

 • לא ניתן להתקין את גרסת JAWS 2022 על מערכות ההפעלה Windows 7 ו-8.1. בעת הרצת קובץ ההתקנה על מערכות ההפעלה הללו, תופיע הודעה מתאימה. JAWS 2022 תותקן ותעבוד רק על Windows 10 ו-Windows 11. לקוחות אשר משתמשים עדיין ב-Windows 7, יוכלו להמשיך ולהשתמש בגרסת JAWS 2021.
 • לא תינתן יותר תמיכה טכנית בכל הקשור לתקלות, שאלות או בעיות תפקוד הקשורות לעבודה עם Windows 7.
 • לא יבוצעו יותר תיקונים או שיפורים בתפקוד של JAWS עם Windows 7 או 8.1.

שיפור ביצועים ביישומי Microsoft Office

בעת שימוש בגרסאות עדכניות של חבילת Microsoft Office, כגון Office 365, יורגש שיפור משמעותי בעת עבודה עם התוכנות Outlook ו-Word. ניתן לשים לב לשיפורים הללו בעת ניווט בתיבת הדואר הנכנס בעיקר כאשר היא עמוסה בהודעות רבות, ובעת עריכת מסמכים גדולים ב-Word.

עודכן לאחרונה: 26 אוקטובר 2021.